Градинарството удължава живота
Работата в градината или ремонтът на къщата удължават живота, установи изследване на хора над 60-годишна възраст, предава БГНЕС.
То показва, че избягването на заседналия начин на живот е от ключово значение за хората в напреднала възраст. Шведски учени от университета Каролинска в Стокхолм изследвали 4232 души и установили, че градинарството намалява риска от сърдечен удар и инсулт.
Възрастните хора прекарват повече време в заседнало положение и правят по-малко упражнения от хората в другите възрастови групи. Поради това те се насочвали към дейност, която е по средата на заседяването и пълноценните упражнения, като поправянето на колата или ремонт на дома, окосяването на моравата, бране на къпини или ловуване.
Резултатите показали, че хората, които са по-активни през деня, са изложени на по-малък риск от сърдечен удар, но тези, които извършват по-скромна дейност без упражнения, също са по-малко застрашени от хората, които не правят нищо. По време на 12-годишното изследване активността намалила опасността от инсулт с 27% и от смърт с 30%.
"Обичайно активното ежедневие се отразява благотворно на сърдечно-съдовото здраве и дълголетието при възрастните хора независимо дали хората редовно правят упражнения", отбелязват авторите на изследването. Учените обясняват, че застояването за дълго време намалява метаболизма на хората, а липсата на активност може да промени хормоните, произвеждани в мускулните тъкани. Това може да навреди сериозно на цялостното здраве.