Средно едно на 100 деца страдат от аутизъм
Средно едно на 100 деца страдат от аутизъм в САЩ. Това съобщи д-р Артур Кригсман по време на първата конференция у нас, посветена на тази тема. За съжаление у нас все още никой не е правил изследване за това, колко българчета имат проблеми със социализирането. Предполага се, че данните ще са същите и за нашата страна, което практически означава, че около 16 000 деца са с аутизъм.
Това е генерализирано разтройство на развитието, свързано с нарушена комуникация с околните, речеви проблеми и стереотипни действия. Заболяването се появява в ранна детска възраст и е провокирано от неврологичен проблем, вследствие на който се променя нормалното функциониране на мозъка. Диагностиката е много трудна, тъй като симптомите са неспецифични и трудно се откриват при 2-3-годишните деца. Момчетата са четири пъти по-предразположени към развитието на аутизъм от момичетата.
Част от симптомите са: склонност към осамотяване, невъзможност от осъществяване на контакт с друго дете, склонност към силно привързване към определен предмет, непрекъснато повтаряне на едни и същи фрази, избягване на контакт с очи, стрес при промяна на ежедневните действия и т.н. Заболяването протича различно при всяко едно дете – от лека проява на аутизъм до тежки форми. При по-сложните случаи лекарите наблюдават и придружаващи заболявания, свързани с функционирането на мозъка.
Децата аутисти са интелигентни и в ранна възраст се отличават с по-дребния си ръст. Много от тях могат да си служат еднакво добре и с двете ръце, докато при нормалните деца вече има формирана водеща ръка. Аутистите по-често са с инфекции на горните дихателни пътища и стомашно-чревни проблеми. Те реагират по различен начин при болести, което вероятно се дължи на незрялост или абнормност във вегетативната нервна система. Например при инфекциозно заболяване невинаги повишават температура.
Лечебният план е строго индивидуален. В повечето случаи той цели намаляване на поведенческите симптоми и подпомагане развитието на детето, обучение в умения за самообгрижване. Родителите на такива деца също много често се нуждаят от допълнителна подкрепа и съветване. В редки случаи може да се окаже необходима и медикаментозна терапия, въпреки че няма специфично медикаментозно средство за лечение на аутизма. Лекарството може да намали хиперактивността, стереотипите, себевглъбеността и раздразнителността на детето, но не и да го излекува. Децата се повлияват добре от подходяща диета, богата на витамин В6, магнезий и цинк.