Ново и удивително: Тайната мощ на чревните бактерии
Увеличават се доказателствата, че нарушената чревна флора може да причини депресия, страхови състояния и стрес. Тези впечатляващи открития отварят врати за нови терапевтични и лечебни методи.
При много хора стресът в професионалния и личния живот се отразява на стомаха: крайният срок на проекта наближава, скоро идва важна среща, предстои напрегната визита през уикенда – и коремът започва да се обажда. Някои с право свързват стресовата ситуация със стомашните смущения, а други започват да хапват сладки неща с идеята да се успокоят.
Фактът, че нервната система и психиката влияят на храносмилателния тракт, е добре известен. Новото и удивителното е, че е възможно и обратното: вероятно коремът е причина за настроенията, страховете, депресиите и стреса ни.
Връзката стомашно-чревен тракт – мозък функционира двупосочно
Очевидно не само мозъкът изпраща сигнали на стомаха, но и храносмилателната система оставя следи в нервната. Връзката стомашно-чревен тракт – мозък функционира двупосочно. Така на чревната флора се придава много важна роля. Стомахът и червата повлияват нашите емоции и поведение много повече, отколкото смеем да си представим. Чрез нервни сигнали, хормони и чревната имунна система храносмилателният тракт упражнява своя ефект върху мозъка и така се отразява на емоциите ни.
Нарушенията в чревната флора отключват психични проблеми
Ефектът може да е позитивен или негативен – според особеностите на бактериалната флора на всеки човек. Между 800 и 1000 различни бактерии населяват червата на човека, като това екологично равновесие е лесно нарушимо. Смущенията в микрофлората имат различни последствия: нарушеното равновесие между чревната флора и чревната имунна система очевидно може да е предпоставка за развитието на психични болести. Тази взаимовръзка едновременно се предполага в няколко проучвания. Все повече значение добива представата, че микрофлората на червата при ранното развитие на определени заболявания играе важна роля. Така пациенти, които страдат от възпалителни чревни заболявания или синдром на дразнимото черво, са засегнати често от страхови състояния или депресивни разстройства. Предполага се, че депресиите са следствие от нарушенията в чревната флора, но не и причина за тях.
Ако се погледне отблизо на взаимовръзката между психиката и храносмилателния тракт, закономерно се появява въпросът кое е първо - кокошката или яйцето? Това, че има връзка между разстройствата на стомашно-чревната система и психичните проблеми, ни дава малко информация за това кое заболяване върху кое влияе. Наличието на взаимосвързаност и статистическа корелация между двете не означава, че лесно можем да направим заключение за причинно-следствената връзка между явленията. Това впрочем важи за всички проучвания.