Някои стари разбирания са наистина остарели
Насоките за храненето на детето и възпитанието му са се променили значително през последните десетилетия. Разбираемо е, че всяка майка, отгледала вече своите деца, се чувства незаменим съветник за своята дъщеря или снаха, когато тя е станала майка. Но времената са различни, изискванията, които поставя съвременният живот - също. Науката е доказала редица ползи и вреди и е уместно те да се вземат предвид преди „бабешките” съвети.
Ето някои от остарелите, но широко разпространени насоки в храненето на детето:
- „На детето се дава от всичко, за да не му стане нещо.” Не, нищо няма да му стане, независимо дали е момиченце или момченце, категорични са специалистите. Ако на детската площадка друго дете лакомо си хапва чипс, по-добре е да преместите вашето дете настрани, отколкото да му развалите вечерята с тази „празна” храна. Трудно, но ценно е да обясните на детето какво е полезно и какво не, да изградите у него „здравословен” вкус.
- „Детето яде от всичко и по колкото му се яде, защото няма затлъстяло дете.” Абсурдно е това мнение. От десетилетия е известно, че при децата мастните клетки имат способността да се делят, а при възрастния само се увеличават по размери. Затова затлъстяването при децата е много по-сериозен проблем, с дълготрайни последствия. Причина за затлъстяването при възрастните най-често е затлъстяване в детска възраст. Нарушението на метаболизма е за цял живот.
- „Детето трябва да изяде всичко, което му се сложи в чинията.” Не, също както на вас, понякога ви се яде повече, а понякога нямате апетит. Не насилвайте детето да консумира – особено храни, които то вече е показало, че не харесва. Детето има свои вкусови предпочитания, които възрастните трябва да уважават.
- „Най-хубавото се дава на детето.” По принцип няма лошо в това вярване – искате най-доброто за детето си. Тук проблемът е по-скоро психологичен, особено когато избирате най-хубавото от всички други порции и го давате демонстративно на детето. Така детето знае, че заслужава всичко и му дължите всичко. По-разумно е да научите детето, че храната се дели поравно между всички.
- „Кърменето трябва да продължава, докато майката има кърма.” Кърменето е най-доброто хранене за детето и начин за създаване на психологическа връзка между майката и детето. Но кърменето е уместно да продължи до навършване на първата година на детето. Кърменето на детето след тази възраст, особено до 2, 3, 4 и повече години, не носи особени здравословни ползи за детето, а напротив – свързано е с риск за здравето за майката поради извличане от нейния организъм на минерали и витамини.
- „Пюретата за захранване на детето трябва да се приготвят у дома, готовите пюрета не се знае какви са.” Днес можем да се доверим на съвременните готови пюрета. Те са приготвени от „безопасни” зеленчуци, преминали са подходяща термична обработка, в тях се съдържат необходимите витамини, минерали и хранителни вещества.
Преди да се спомене каквото и да било относно отглеждането на детето, трябва да се зачете думата на родителите. Майката и бащата са тези, които решават какво ще яде тяхното дете и как ще го отглеждат. Доколко ще се съобразят с препоръките на лекаря или със съветите на роднините, е тяхно решение и никой няма право да ги съди. В повечето случаи детето само ръководи храненето.
4nk461 , [url=http://zqidtyzeoehc.com/]zqidtyzeoehc[/url], [link=http://qoaekrdwtfkv.com/]qoaekrdwtfkv[/link], http://gnpazdhspmmm.com/
Now I feel stupid. That's crleead it up for me
ЗА мен е глупаво твърдението за кърмене 1 година, дори ид а не кърми ако човек не се храни правилно все ще настъпят липси, при правилнохранене няма никаква опасност, още повече че няма негативи при кърменето като цяло. Всеки прави избор, но да обяви кърменето след годинка за вредно е най-голямата глупост.
Всичко е ОК, с изключение на твърдението, че кърменето над след 1 година е вредно. Кърмих сина си 2г и 8 месеца и това не се е отразило зле нито на него, нито на мен. И факт, това мнение противоречи на съвременните тенденции. Но, все пак, адаптираните млека трябва да се продават ... Ясно е, че на едногодишно дете не е разумно да се дава обикновено краве мляко, а то все още има нужда от много мляко. И най-доброто за него е майчиното.
След като Фройд представя своята теория през 1905, няма доказателства в подкрепа твърденията, че интензивното кърмене може да доведе до фиксация в оралния стадий или по-нататък да допринася към личността или да създава проблеми свързани с пристрастяване. Така че защо изобщо намесихме Фройд тука?!?
С нетърпение очаквам фактите в следващите ви статии.
Чудесно е, че все повече майки кърмят децата си и всички лекари изцяло подкрепяме кърменето. Много са фактите, на които се основава една годишна възраст на детето като оптимален срок за продължаване на кърменето. Поради големия интерес, подготвяме поредица от статии по темата, които можете да проследите през следващата седмица. Благодарим за коментарите, те са много ценни за нас и за всички читатели. Очакваме ги и към новите статии.
Статията е чудесна! Благодаря за нея! И да - кърменето след годинка и нагоре не е уместно - справка- "фиксация към оралния етап". Тази вманиеченост в кърменето няма да я коментирам, че темата е безкрайна!
да, и на мен ми е любопитно на какви изследвания, източници, публикации и пр. се осланяте, за да твърдите, че кърменето след годинката няма ползи за детето!? ето това наистина вече е остаряло разбиране.
Точно това исках да попитам и аз, защото направо ме втрещи? Та това е едно от изключително смешните за мен твърдения, наред с "нехранителната кърма", "гладния запек при кърмачетата", "вредната застояла кърма при некърмене 2-3 дни" и прочее умотворения на родна почва?!
"Но кърменето е уместно да продължи до навършване на първата година на детето. Кърменето на детето след тази възраст, особено до 2, 3, 4 и повече години, не носи особени здравословни ползи за детето"
Може ли да посочите достоверен източник за това твърдение и обяснение защо противоречи не само на насоките на СЗО за кърмене до 2+ години, ами и на българския план национален за хранене на кърмачета