Операцията от перде подобрява състоянието при деменция
Изследователи от Tenon Hospital, Париж, са доказали, че пациенти, при които зрението е коригирано след оперативно премахване на перде на окото, показват и подобрения в паметовите възможности, сън, настроение и други.
Това е първото проучване, целящо да провери ползите за страдащите от Алцхаймер при подлагането им на оперативна интервенция за премахване на катаракта.
По-ранни изследвания са доказали, че развитието на перде на окото влияе негативно върху настроението и мисленето.
В провелия се експеримент са взели участие 38 човека на средна възраст 85 години, при които е имало изява на деменция, дължаща се на Болестта на Алцхаймер. Всички пациенти са били с катаракта на поне едното око, която е отстранена оперативно. На всички са присадени лещи, които коригират и подобряват зрението им. При всички пациенти след операцията се е подобрило зрението за близо и далече.
Неврофизиолозите изследват и оценяват няколко показателя при пациентите с Алцхаймер: настроение и депресия, паметови способности, самостоятелност, като наблюдението се извършва в период от четири месеца (1 преди опарацията до 3 след нея). Когнитивният статус – умението за възприемане и реагиране по подходящ начин в определена ситуация, се подобрява при 25% от пациентите. Симптомите на депресия се облекчават при голяма част от тях. Не са отчетени различни подобрения от тези при оперирани пациенти, които нямат симптоми на деменция. Не са отчетени обаче промени в самостоятелността на изследваните.
Други проведени изследвания показват, че когато се извърши операция за премахване на перде на окото, нивата на хормона мелатонин (който контролира съня) се нормализират. Може би това е фактора, който повлиява и резултатите на оперираните пациенти с Алцхаймер.
Желанието на учените е да имат възможността да разберат как точно подобрението на зрението влияе положително върху общото състояние на пациентите с деменция. В бъдеще се бъдат проучени всички фактори, на които се дължат отчетените положителни ефекти, за да може да се повлияе на качеството и продължителността на живот на болните и техните семейства.