Мит


Митът е остро заразно заболяване по конете в млада възраст. Причинява се от стрептокок, сравнително устойчив на външната среда. В гной, засъхнала върху фураж – сено, слама и други, може да остане жив до 6 месеца. Топлината го убива много бързо. Добри дезинфекционни средства са натриевата основа в 1-2%, формалинът в 2-3%, хлорната вар в 5% и варно мляко и хлорна вар 1%.
Боледуват само еднокопитните. Засяга предимно младите коне на възраст между 2 месеца и 5 години.
Тази болест по конете се среща във всички страни с развито коневъдство. Досега митът у нас нямаше особено стопанско значение поради малкия брой коне, но сега с развитието на частното фермерство ще добие сериозно стопанско значение.
Причинителят на заболяването нормално се намира по лигавиците. Болестта е установена за първи път у нас през 1951 г.
Източник на заразата най-често са болните коне, които отделят болестотворния агент в околната среда. Кръвосмучещите насекоми също могат да пренасят вируса от болно на здраво животно. Боледуват отделни животни, най-често в периода на преход от лятото към есента. През лятно-есенния период конете боледуват в остра форма, която се дължи на продължителното държане на конете на открито и на усиленото им използване за тежък физически труд. През зимния период преобладава хроничната форма.
Заболяването протича остро, подостро и хронично.
Острата форма на заразната анемия по конете започва с повишаване на телесната температура от 40-41° С до 42° С. Появяват се точковидни кръвоизливи по лигавиците на очите, носа и устата. Започва да се наблюдава слабост в задните крайници, залитане, понякога и пареза. При болното животно се забелязва отичане на корема и краката. Могат да се наблюдават колики с диария и примесени с кръв изпражнения. Най-често заболялото животно умира след 10-15 дни.
При подострата форма се наблюдава треска, която затихва за няколко дни и се появява отново. Животните се уморяват и се изпотяват много бързо. Болното животно може да умре след няколко седмици.
Подобна е клиничната картина и при хронично протичащата форма на болестта, с известно протрахиране.
Лечение
Не е позната терапия, която да дава положителен лечебен ефект.
Здравите стопанства или частните ферми трябва да се предпазват от внасяне на инфекцията чрез закупуване на коне от заразени стопанства. Преди да бъдат закупени или по време на карантинния период животните се изследват двукратно хематологично и серологично.
При поява на заболяването болните коне се унищожават, а съмнително болните се изолират, наблюдават се ежедневно и се изследват хематологично и серологично. Стопанството или фермата се поставят под възбрана и не се позволява изкарването на животни извън него. През този период се провеждат механично почистване и текуща дезинфекция.
