Какво ще се случи, ако ДСГ заработят в България?
Над 10 години бяха необходими на Министерството на здравеопазването да се престраши да въведе Диагностично-свързаните групи като метод на финансиране. И все пак не всички болници ще ги използват, за да лекуват пациентите си. От началото на 2012 година едва 11 болници ще въведат метода, за да се прецени дали той е по-подходящ от сега действащия метод – клиничните пътеки.
В тези 11 болници може да се случат две неща:
Първо – ще се даде възможност на недобросъвестния медицински персонал да увеличи доходите за болницата и за себе си чрез нарушения. Не буквално. И не точно нарушения. Не – ДСГ дават възможност за източване на средства по редица законни начини: назначаване на ненужни изследвания, превантивно лечение срещу несъществуващи заболявания и прочее процедури, които НЗОК ще заплати, а пациентът с подписа си ще декларира, че са му извършени. А той няма как да знае какво точно е записано в листата, която му се дава за подпис. Това се прави и сега, с клиничните пътеки, но малко по-трудно. Твърди се, че това е доказан по света метод на финансиране. По света – да. Но в българската реалност всичко бива изкривено и изопачено от злободневието на българина.
или
Второ – системата ще заработи и всичко ще се оправи. Ще се спре изтичането на лекари, защото ще има повече пари за тях. Пациентите ще бъдат лекувани комплексно и за всичко, което е необходимо. Това е планът на третия министър на здравеопазването в Кабинета „Борисов“. Д-р Стефан Константинов е „за“ назначаването на ДСГ като метод за финансиране и го заяви още когато зае поста. Ясно, че е „за“. Нали все пак трябва да се имитира някаква дейност в това министерство. Но пък, от друга страна, може и да проработи. Ако ДСГ се въведат във всички болници. Това, от което се страхувам обаче, е, че няма да се случи. ДСГ ще останат само в тези 11 болници и ще бъде направено така, че клиничните пътеки да се запазят. Защото за някои така е по-добре!