Превръща ли се ракът в болест на бедните?


На ден от рак на гърдата или на матката умират толкова жени, колкото е общият брой на пасажерите на шест самолета Боинг 747. През 1980 година броят на заболелите от рак на гърдата е бил 641 000. През 2010 те са 1.6 млн., съобщава Дойче Веле.
Драстичното сравнение на смъртните случаи при раково болните жени и броя на пасажерите е направено от холандския учен Ян Вилем Гьоберг. Целта на здравния експерт от университета Еразъм в Ротердам е да апелира за създаване на световен регистър на раковите заболявания, за повече контрол върху досегашните здравни мерки и за повече финансови средства за онкологични изследвания. А повод за неговия апел е последната студия на университета в Сиатъл.
Американски учени са изследвали честотата на раковите заболявания от 1980 до 2010 година, събирайки данни от 187 страни. Според студията през 1980 година са били диагностицирани 641 000 жени с рак на гърдата. През 2010 година броят на новите случаи вече е 1.6 милиона. Броят на починалите от рак на гърдата за същия период се е увеличил от 250 000 на 425 000.
Проклятието да си беден
През 1980 година от рак на матката са заболели 378 000 жени. През 2010 година те са 454 000. Броят на годишно починалите от този вид рак бележи известен спад, като за 2010 година е около 200 000. Ракът на шийката на матката е типичен за развиващите се страни, твърдят учените. 78 процента от всички случаи на заболяването са регистрирани в Югоизточна Азия, Африка и Латинска Америка. 51 процента от заболяванията от рак на гърдата също се наблюдават в бедните региони на света.
Увеличаването на случаите на рак на гърдата и матката в развиващите се страни се дължи на факта, че и там населението застарява, твърдят онколозите. По тази причина се увеличава и рискът от ракови заболявания при жените. От друга страна, в много региони по света не се използват и най-простите методи за ранно диагностициране, докато в развитите държави тази практика е въведена още през 70-те години на миналия век.
С ваксина срещу рака?
Студията на американските учени не дава информация дали съвременните методи като мамографията и компютърната томография са причина за намаляване на случаите на рак на гърдата в някои индустриални страни. Според Ян Вилем Гьоберг силно рекламираната и изключително скъпа ваксина срещу рак на шийката на матката би могла поне да намали рисковете. „Тя ще бъде използвана навсякъде по света, стига фармацевтичните концерни да я пуснат на пазара на разумна и поносима цена“, казва Гьоберт.
