След 50 години всеки пети ще бъде столетник
Според британско проучване продължителността на живота се повишава с две години на всяко десетилетие. Същото проучване твърди, че днес живеем 2 пъти по-дълго, сравнено с преди 200 години.
Учените започват да си задават въпроса „Колко дълго можем да живеем, има ли някакъв предел?“. Отговорът обаче е многофакторен – всичко зависи от тялото ни, от това колко бързо стареем, как сме живели, как сме се грижили за него, от нашите гени и наследствени заболявания.
Ако статистиката се запази спрямо актуалните днес данни, от хората, живеещи днес в Англия, всеки пети ще бъде столетник. В развитите страни тенденцията към висока здравна култура расте стремглаво. Качеството на здравните грижи е едно от най-бързо променящите се направления в съвременния свят. Тези фактори се смятат за основни за удължаване продължителността на живота.
Генетичните фактори също са от значение, но тяхната изява зависи много от средата, в която живеем. Колкото по-здравословно и разумно живеем, толкова по-малки са техните шансове за изява.
За съжаление фактори като радиация, замърсен въздух, заседнал начин на живот и лошо хранене все още са в противовес на тенденцията за дълголетие и здраве.