Лекарска грешка е причинила смъртта на 4-годишната Гергана
Има лекарска грешка в случая със смъртта на 4-годишната Гергана Илиева. Това показаха резултатите от проверката по случая на Изпълнителна агенция „Медицински одит“, съобщиха от Министерството на здравеопазването. Основната причина за фаталния изход е подценяването на състоянието на детето при повторния преглед от лекуващия го лекар на 15 декември 2010 г.
На 8 декември миналата година детето е оперирано за отстраняване на сливиците от д-р Михаил Маджунов в МБАЛ „Царица Йоанна“ в София. На следващия ден момиченцето е изписано от болницата. На 14 декември личната лекарка на детето го насочва за консултация към „Царица Йоанна“, тъй като от болка не може да отвори устата си. На 15 декември то постъпва в болницата по спешност, тъй като започва да повръща кръв. Ден по-късно детето е изписано от д-р Маджунов в добро състояние по негово мнение. На 23 декември детето отново повръща кръв, прието е отново в болницата. В спешен порядък се предприема операция, но усилията да се спаси животът му завършват безуспешно.
Основната грешка, която е довела до смъртта на детето, е подценяване на състоянието му след операцията от лекуващия лекар, сочат изводите от проверката. При повторната хоспитализация на 15 декември не е обсъден вариант за ревизия на оперативната рана, нито веднъж до 23 декември не е определена кръвната група на детето. Освен това не е оказан достатъчен контрол над лекуващия лекар от началника на детското отделение по УНГ в болницата – доц. Цоло Цолов.
Също така при операцията не е обърнато внимание на резултатите от урината, в отделението липсва алгоритъм за поведение при следоперативно кървене, детето е изписвано прекалено бързо и след двете хоспитализации (на следващия ден), а контролните прегледи са били след доста време – около седмица.
ИАМО е дала препоръки за отстраняване на допуснатите пропуски, ще бъдат съставени актове за административно нарушение по Закона за здравето и Закона за лечебните заведения. Те са в размер съответно от 300 до 3000 лв. и от 1000 до 20 000 лв.
Министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов нареди проверка на случая и от РЦЗ в София. Резултатите от нея ще бъдат готови до края на седмицата.
Не бива случилото се да бъде забравено. Нещата трябва да се променят.
И точно лекарите трябва да подемат инициaтивата.
Добрите лекари не бива да мълчат! Трябва да изискат от държавата да се промени системата към по-добро, за всички ни.
Имено лекарите могат и трябва да са сред първите, които искат и помагат, да си подредим дома, в частност здравеопазването. Не бива да търпят нито за миг нито неадекватни политици нито некомпетентни, неетични и арогантни "доктори" сред тях. Само така би се възстановило доверието между лекарското съсловие и всички нас.
Системата трябва да се промени
Системата побърза да „накаже” доктор Михаил Маджунов с едногодишна ваканция.
Системата не иска проблеми и протести.
Системата не иска въпроси, дискусия и гласност.
Системата иска да потули нещата.
Системата иска да забравим, да се примирим, да не правим нищо.
Аз няма да забравя. Ще продължавам да питам, чувствам и мисля. И ще се старая да помагам – не на системата, а на себе си, на близките си, на хората и на живота.
Системата трябва да се промени – и не към по-лошо, както това ставаше в голямата си част през последните 15 години, а към по-добро.
Няма по-добър момент от ДНЕС и СЕГА – отлагане разрешаването на проблема, не помага.
„Човек може да си почива само когато е уморен.” /Думите са на бащата на Дончо Цончев/