НОВИНИ

Истината за лекарствата – задължително по закон

6 декември 2010 15:00 / Екип на Doctoronline.bg | Коментари: 0
Истината за лекарствата – задължително по закон

Нова европейска директива ще задължи фармацевтичните компании да предоставят пълна и обективна информация на пациентите за всяко лекарство, което произвеждат, без да му правят реклама, съобщава в. „24 часа“.

Държавите членки, сред които е и България, ще са длъжни да гарантират, че информацията за лекарствата е достъпна за широката общественост на тяхна територия, данните ще се публикуват в електронен вид на специално одобрени от ЕС сайтове, както и в печатен вид и по подходящ за незрящи хора начин. Директивата трябва да бъде приета в Европейския парламент.

Производителите ще са задължени да дават най-актуалната информация за продукта, която веднага трябва да бъде отразена в листовката на лекарството и на етикета му. На одобрените сайтове пък трябва да е достъпен докладът за оценка на медицинския продукт. Новата директива изисква също така в листовката на лекарството да бъдат посочени резултатите от клиничните изследвания и върху колко души са правени те, което досега не се прави, обясни евродепутатката от либералите д-р Антония Първанова, работила по доклада.

Според проектодирективата личните лекари също ще бъдат контролирани каква информация предоставят на пациентите си и тя трябва да бъде предварително одобрена, обяснява евродепутатката. Докладчикът на комисията за околна среда и обществено здраве Кристофер Фиелнер обаче е внесъл поправка номер 88, според която ограниченията могат да не важат за джипитата. Няма обективни причини тези изисквания да заобикалят лекарите, това саботира цялата директива, тъй като в повечето случаи болните получават информация за лекарствата именно от джипито си, обясни Първанова, която се надява това предложение да не бъде одобрено в пленарната зала. В Еврокомисията били на същото мнение.

Информацията за лекарствата, отпускани с рецепта, няма да се публикува във вестници и списания, както и в електронните медии. Европарламентът смята, че не е нужно хората да бъдат заливани с данни, които не са поискали. При искане за получаване на информация обаче компаниите могат да изпращат печатни материали. След гласуването на първо четене Европарламентът трябва да се споразумее с Европейската комисия и със страните членки, за да мине директивата на окончателно гласуване в пленарна зала. Обикновено страните членки имат около 18 месеца, за да въведат директивата в законодателството си.

Опции: Изпрати на приятел, Абонирай се за дума
Сподели:
Novinite.bg
Виж коментари (0)   |   » Коментирай
СВЪРЗАНИ СТАТИИ
ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ
Няма коментари
НАПИШИ КОМЕНТАР:
* ИМЕ: E-MAIL:
* КОМЕНТАР:
  * КОД ЗА СИГУРНОСТ:   Въведете кода от картинката: security code

* Полетата маркирани със звезда са задължителни. Вашият e-mail адрес няма да бъде публикуван публично.

Тъй като бихме искали форумът да е място за честни, откровени и интересни мнения, най-любезно молим да използвате учтив и неагресивен тон в постингите си.
Всяко мнение, което подтиква към расова или полова ненавист, към тероризъм, както и написаното на вулгарен език, ще бъде изтривано веднага. Откровени рекламни съобщения, особено тези с поставени хиперлинкове без никаква връзка с обсъжданите теми, ще бъдат квалифицирани като спам и няма да бъдат толерирани.
ОЩЕ ОТ НОВИНИ:

Защо Вашингтон крие истината за извънземните?

Eксперти по извънземни твърдят, че мощен извънземен живот съществува във Вселената, който е извън контрола на всяко правителство, и може да заличи живота на Земята. » Прочети

Хрян, джинджифил, лимон: За пролетен детокс и отслабване

Основната съставка на тази чудна смес за отслабване и детоксикация на организма е хрян. » Прочети

Най-популярните спортни трендове от социалките: Какво си струва да се опита?

Всеки ден в социалните мрежи се появява нова фитнес тенденция. » Прочети

Кои са естествените източници на витамин К?

Витамин К не е нужен в големи количества на човешкия организъм, но е важен, тъй като играе ключова роля в съсирването на кръвта. » Прочети

Край на безпаричието за тези зодии до края на април

Финансовите затруднения често предизвикват силен стрес, но е важно да се помни, че те не определят личната ви стойност. » Прочети

На Велики вторник: Ето какви са забраните и повелите

Вярва се, че Велики вторник е ден за смирение, покаяние, взимане на поуки. » Прочети

Микробната трансглутаминаза, или "лепило за месо": Има ли опасност?

Микробната трансглутаминаза, известна сред технолозите в храните като "лепило за месо", е протеинов структурно модифициращ ензим, произведен с помощта на микроорганизми. » Прочети

Седмичен ТАРО хороскоп от 6 до 12 април

Овен - Петица мечовеПоражениеОбзело ви е пораженческо настроение. » Прочети