Как да се справим с ниското „либидо“?


Терминът либидо все още широко се използва в някои медицински специалности, въпреки че неговото значение отдавна е загубило клиничен смисъл. Днес повечето специалисти предпочитат да говорят за сексуална мотивация, тъй като сексуалното поведение не е проява единствено на инстинктивна дейност, а е сложен психологичен и междуличностен процес.
Според някои проучвания разминаването в интензивността на сексуалните желания е нещо, което се случва в различни периоди от живота на всяка сексуална двойка. Конструктивното преодоляване на тези критични моменти е от особено значение за пълноценното развитие на връзката и адаптирането й към променящите се условия на живот.
Традиционно се приема, че стресът на работното място е една от основните предпоставки за потискане на сексуалното желание, но в сила е и обратното твърдение. Именно когато човек е стресиран, той има по-голяма потребност от преживяване на приятни моменти, които да балансират психичното му равновесие. Установено е, че поддържането на удовлетворяващи интимни контакти е една от основните предпоставки за повишаване на стресоустойчивостта в трудни моменти от живота. Затова, когато някой от партньорите е претоварен със служебни ангажименти и това моментно е довело до разреждане на сексуалните контакти, добре е двойката да обсъди възможностите за възстановяване на равновесието. Упреците и търсенето на „вина" могат да имат само негативни последици и да доведат до задълбочаване на разминаването в сексуалните желания.
Възможно е в състояние на стрес мъжът невинаги да е способен да се „представи" в най-добрата си светлина. В подобен случай той може да се притесни от възможен следващ „провал“ и това да стане причина за избягване на интимната близост. Днес разполагаме с изключително сигурни терапевтични средства, които помагат бързо и ефективно всеки мъж да се избави от неприятните си притеснения, свързани с ерекцията. Тези средства са препаратите от групата на PDE5 инхибиторите, но най-добре е, преди човек да реши да ги използва, да се консултира със сексолог, за да се гарантира най-висока ефективност. Консултацията с лекар е необходима и поради обстоятелството, че тези препарати се отпускат само по лекарско предписание.
Липсата на желание за сексуална близост от страна на жената най-често е свързана с наличието на партньорски конфликти или други индивидуални психологически проблеми. Без успешното справяне с тези проблеми трудно би могло да се намери трайно решение. У нас през последните години все по-популярни стават консултация и терапия по двойки, които дават възможност партньорите не само да намерят добър изход от моментното затруднение, в което се намират, но това да стане и по начин, който прави отношенията в двойката по-сигурни и по-удовлетворяващи.
