Какво има в цигарения дим?
Ако сте пушач, сигурно често чувате, че цигарите са вредни и могат да причинят редица заболявания – рак на белите дробове, на стомаха, на устата, сърдечносъдови заболявания и редица други, които често пъти са смъртоносни. Все повече кампании за отказване от тютюнопушенето се организират навсякъде, но знаете ли в действителност какво има в цигарата? И защо тя е вредна?
Основните вещества, които се съдържат в дима на цигарите, са: въглероден диоксид, въглероден оксид, никотин, азотен оксид. Ще разгледаме поотделно всеки един от основните елементи. Но не забравяйте, че не са само те! В цигарата се съдържат над 4000 химически съединения, 90% от които са токсични и вредни!
Въглеродният диоксид
Количеството на въглеродния диоксид в тютюневия дим не е голямо – няколко частици на милион. Но да не забравяме, че и в околната среда – най-често в големите градове, дори и без да пушим, се излагаме на отровния газ. Така той се натрупва в кръвта ни и предизвиква редица проблеми. Отравянето с въглероден диоксид причинява блокиране на хемоглобина, който пренася кислорода от белите дробове до тъканите, и недостиг на кислород в тях. То се наблюдава при непълно изгаряне на въглища и въглеродни съединения и се появява с главоболие, световъртеж, мускулна слабост, сънливост, а по-късно учестяване на сърдечната дейност, постепенно изпадане в коматозно състояние.
При хронично (бавно) отравяне се появяват болка и тежест в главата, безсъние и сънливост, Паркинсонови признаци с хипокинезия и тремор.
Витамините В и С могат да намалят въглеродния диоксид в кръвта ви, но това ще е безполезно, ако след това отново се върнете към цигарите.
Въглероден оксид
Доста по-опасен от неговия събрат – въглеродния диоксид. Силно токсичен и опасен! Въглеродният оксид прониква в организма по инхалационен път. Той блокира хемоглобина, като образува с него карбоксихемоглобин. В резултат на това се ограничава транспортът на кислород от белите дробове до клетките и тъканите. Настъпва хипоксия, на която най-чувствителни са клетките на нервната система. Освен това въглеродният оксид блокира ензимните системи в клетките на централната нервна система и паренхимните органи. Възниква обща хипоксия.
Може да причини мозъчен оток, белодробен оток, дистрофични промени в миокарда, бъбреците, множество точковидни кръвоизливи. Тъканите и кръвта са светлочервени.
Пасивните пушачи са в по-рисково положение и са изложени на по-голямо количество от газа, тъй като нямат филтър, който да пречисти съединението. Затова най-често жертви на въглеродния диоксид стават пасивните пушачи.
Никотин
Веществото, което ни кара да се пристрастим. Никотинът е безцветен, силно отровен алкалоид. Представлява стимулант и се съдържа в най-голяма степен в листата на тютюна, коката и в по-малки количества при доматите, картофите, патладжаните и зелените чушки. Влияе върху централната и периферната нервна система. Довежда до повишаване на кръвното налягане. Прекалената употреба може да доведе до увреждане на очите.
Когато никотинът попадне в белите дробове, чрез потока на кръвта той се пренася до мозъка за около 10 секунди. Вследствие на въздействието му върху клетките на мозъка се отделят вещества – невротрансмитери, които влияят върху човешкото поведение. Никотинът оказва влияние и върху периферната нервна система, като повишава кръвното налягане и ускорява пулса. При поемане на по-високи дози никотинът може да има и потискащо действие, характеризиращо се с отслабване на вниманието и понижаване на концентрацията. Свиването на кръвоносните съдове външно се изразява в бледност, а влошеното кръвоснабдяване на кожата причинява по-бързото й стареене. Никотинът влияе и на скелетните мускули, като причинява слаб, но забележим тремор.
Ефектът на никотина върху висшата нервна дейност не е едностранен. От една страна, почти всички изследвания показват, че той действа възбуждащо, но от друга – общоизвестно е, че пушачите възприемат цигарата като средство, което им помага да потиснат нервността и стреса.
Продължителната употреба на никотин може да доведе до редица увреждания и заболявания на човешкото тяло. За дихателните пътища последствията са затруднено дишане, хронични бронхити, понякога астма. В сърдечносъдовата система се наблюдават повишено кръвно налягане, ускорен пулс, болки в гърдите, увреждане на стените на кръвоносните съдове, нарушено оросяване. В някои случаи продължителната употреба може да доведе и до инфаркт на миокарда.
Азотен оксид
Не толкова вреден, но може да причини редица дихателни проблеми. Продължителното излагане на газа може да доведе до хроничен бронхит и астма.
Както видяхте, само четири от 4000 съединения в цигарата могат спокойно да ви превърнат в развалина и да вгорчат живота ви. Следващия път когато запалите цигара, помислете дали ще можете да го правите още дълго време, ако ви има...
На кратко казано няма нищо хубаво и полезно в този цигарен дим, а хората не спират да изпитват болезнена нужда от него.Радва, се че се прие закон, в който се забравяна пушенето в затворени заведения и на всякакви подобни места, но ще бъде още по хубаво ако се спазват. Все пак имайки предвид, че при поемане на по-високи дози никотинът може да има и потискащо действие, характеризиращо се с отслабване на вниманието и понижаване на концентрацията. Това ли което искат всички пушачи не мога да разбра?!
Въглеродният диоксид, известен и като въглероден двуокис е част от съдържанието на това което издишваме. Присъства и във всички газирани напитки и е безвреден, дотолкова доколкото точно организма го отделя концентрирано в белия дроб, без да умираме или се разболяваме от него. Концентрация на СО2 в атмосферата: тя е натоварена с около 0,038% обемни или 0,057% тегловни СО2.
Не виждам смисъл да се преиграва с невярна информация. Основен принцип в медицината е - дозата прави лекарството. Особено за 4000 компонента с концентрация 0.000001гр , присъстващи в атмосферата и храната ни с 1000-кратно по-висока концентрация