Електронните цигари може би са по-опасни от традиционните?
Електронните цигари могат да се окажат много по-опасни от традиционните, предупреждава „24 часа". „Те изобщо не са изследвани, не се знае какво съдържа димът", каза д-р Стефка Киркова, зам.-директор на държавния Институт по тютюна. По думите й никой у нас не проучва състава на пушека от тютюневия заместител. Това се потвърждава и от вносителите на електронни папироси, които доставят стоката предимно от Китай. Внасяме ги директно със сертификати, казва Емил Николов – един от дистрибуторите . Не е ясно обаче в каква лаборатория и къде се тества продуктът. „В България никой не прави подобно изследване“, допълва Теодоси Костов от фирма, вносител на продукта.
„Твърди се, че електронната цигара съдържа никотин и водни пари, но какво всъщност има в нея, е пълна мистерия“, смята директорът на Института по тютюна доц. Христо Бозуков. Затова учените са решили първи у нас да започнат детайлно проучване на състава. Резултатите от него ще излязат догодина.
„Очаквам да открием всякакви изненади, може да се окаже, че електронните цигари са даже по-опасни от традиционните", заяви д-р Стефка Киркова. Обикновените папироси са от естествен произход, добавките в тях също са природни продукти или химически чисти. „В дима на истинската цигара има над 4000 вещества и не всички от тях са изследвани. Какво да кажем за електронните, при които всичко е 100% химия?", казва д-р Киркова. Доц. Бозуков дава пример с подсладителите и аспартама, които в началото се смятали за здравословни, а после се оказало, че са по-вредни от бялата захар.
„Електронните цигари не са изследвани достатъчно, нито са проучени и утвърдени. Затова в нашия кабинет за отказване на тютюнопушенето не ги препоръчваме", обясни психоложката Вили Начева от РИОКОЗ.
Наскоро американско изследване откри канцерогенни съставки в електронните цигари. Агенцията за контрол върху храните и лекарствата обяви, че тестовете на две водещи марки са доказали наличие на няколко токсични химикала, сред които имало и основни съставки на антифриза.
89uqr6 <a href="http://cjyppihgmhft.com/">cjyppihgmhft</a>
BvE7bL , [url=http://fbqrsqvyplzl.com/]fbqrsqvyplzl[/url], [link=http://yvpiczpadjgc.com/]yvpiczpadjgc[/link], http://pyyqsaefqrds.com/
JOuCYI <a href="http://yrryvwxyuuxf.com/">yrryvwxyuuxf</a>
I didn't know where to find this info then kaoobm it was here.
Отказах пушенето именно с двуседмично ползване на електронна цигара . Колкото и да е вредна , 26 години тютюнопушене не е било по-полезно за мен . Вече повече от 6 месеца не помирисвам дори тютюн . Спокойно мога да кажа , че ползвах ел. цигара като преход към отказване на цигарите ...и то успешно за моя радост , тъй като това ми беше петият опит за не повече от 20 дни преди това .
След като „В дима на истинската цигара има над 4000 вещества и не всички от тях са изследвани." Защо никой не обръща внимание на истинската цигара и не я изследва ?!?!