Увеличават се инфарктите при младите
Хората със стресови професии са с най-голям риск от сърдечни заболявания. В тази уязвима група попадат длъжностите, които са свързани с бързо вземане на решения, и то когато това постоянно се налага в хода на трудовия процес.
Тук става дума и за постовете, изискващи импулсивност, показват наблюденията, съобщи пред в. „Труд" доц. Арман Постаджиян от Клиниката по кардиология в столичната университетска болница "Св. Анна".
Като пример той посочи професиите на лекарите, журналистите, работещите на компютър. В последната група хора рискът идва от това, че дълго време стоят пред компютъра. А това е свързано с по-малкото движение, предпоставка за бъдещо съдово заболяване.
Преди време схващането е било, че сърдечно-съдовите проблеми настъпват след определена възраст. "Това отдавна не е вярно! Приемаме все по-млади пациенти за съжаление. През последната година най-младият с инфаркт при нас беше на 20 години. Специално в този случай ставаше дума за много високи нива на липидите в кръвта му", обясни доц. Постаджиян.
Оказало се, че освен генетична аномалия 20-годишният мъж имал и силно изразена фамилна обремененост. Баща му починал от сърдечно заболяване. На брат му пък бил открит дефект и той бил подложен на коронарна интервенция, за да бъде спасен.
"През последната година само в нашата клиника имахме над 10 пациенти с миокарден инфаркт, и то под 30-годишна възраст. Което е категоричен белег, че заболяването се подмладява", каза кардиологът.
Докторите обръщат голямо внимание на пациентите, които имат познатите рискови фактори за евентуално сърдечно заболяване.
Трябва да се знае, че екстремна стойност на някои от тези фактори - примерно необичайно повишаване на артериалното налягане или много голямо количество на изпушени цигари, също може да отключи сърдечно заболяване. Това се наблюдава все по-често.
А когато вече се е развила сърдечно-съдова болест, тези пациенти са с изключително висок риск от последващи такива. Ако човекът е с остър миокарден инфаркт, той е заплашен от същото заболяване или то да се прояви в мозъка. В този случай човекът трябва да стигне до звено, което извършва коронарни интервенции. Това ще спаси не само живота му, но и сърдечната му функция.
Една от най-страшните диагнози е остър коронарен синдром, или пълно запушване на съда. Ако това се случи, сърдечният мускул няма как да се храни. Понякога пациентът загива, докато стигне до болница. "Основно предизвикателство за нас е терапията на тези хора", каза още доц. Постаджиян.