Геномът на пшеницата – разгадан
Учени разгадаха и публикуваха почти целия изключително сложен геном на пшеницата, основна храна за над една трета от световното население, и смятат, че производителите могат да използват откритието им, за да подобрят добива, пише БГНЕС.
Генетичната карта е наречена пшеница „Китайска пролет“ и дава на учените и на компаниите производители достъп до 95% от гените на пшеницата – знание, което ще им помогне да измислят начини за отглеждане на по-устойчива и изобилна реколта и да се справят с глобалната продоволствена криза. „Информацията, която събрахме, ще бъде безценна за разрешаването на проблема с глобалната продоволствена криза“, заяви Нийл Хол от Ливърпулския университет, член на екипа от британски изследователи, работили по проекта. „Необходимо е сега да произведем количества, достатъчни за следващите десет години“, допълни той.
Производството на пшеница по света е заплашено от климатичните промени и нарастващото търсене заради увеличаващото се население на земята. Световните цени на пшеницата достигнаха този месец най-високото си ниво от две години насам заради рекордната суша в Русия и проблемите с реколтата в други страни. Изследователят Нийл Хол заявява, че данните за генома на пшеницата „Китайска пролет“ ще позволят на учените да изследват различията между сортовете с различни характеристики. „С разбирането на генетичните различия между сортовете с различни характеристики можем да започнем да развиваме нови видове пшеница, които са по-устойчиви на суша, на солени почви и дават по-висок добив“, обяснява той.
В миналото геномът на пшеницата се смяташе за неразгадаем заради огромния си размер. Той се състои от 17 милиарда двойки молекули, които образуват нейното ДНК – пет пъти повече от човешкия геном. Така че разгадаването на генетичния код на пшеницата е един от най-големите генетични проекти. Пшеницата стана последната голяма зърнена култура, чийто геном е разгадан. Генетичната карта на ориза и на царевицата, други две основни храни за човечеството, чийто геном е много по-прост, вече са разгадани.