Съвети за справяне с депресията


Депресията е чувство, което човек изпитва, когато е унил, нещастен, тъжен. Тя се появява тогава, когато гневът бъде потиснат и насочен навътре – срещу самия човек. В този случай гневът се превръща в омраза и започва да отнема смисъла на живота, твърди психологът Радка Цонкова.
Симптомите на депресията са липса на удовлетвореност, повишена сънливост, лесна уморяемост, чувство на вина и безнадеждност, страх от самота, нарушения в хранителните навици и др.
Когато тези симптоми продължат повече от две седмици, можем да поставим диагноза „депресия“. А ако тези състояния продължат повече от шест месеца и през този период не сме могли да си помогнем сами, тогава е добре да се обърнем към специалист психолог, с когото ще може да се преодолее депресивното състояние. Това ще подобри живота ни.
Хубаво е да се познават истинските чувства, които лежат в основата на депресията. Понякога е достатъчно само да се посочат събитията, които първоначално са предизвикали настроението, за да се стигне до тежка депресия. Когато насочите своя гняв срещу самите себе си, тогава у вас се поражда голяма самоомраза, която ви кара да бъдете предпазливи.
Всеки човек е изпитвал някога чувство на тъга, а повечето от нас са били депресирани в определен момент от своя живот. Депресията има и положителна страна. Въпреки че е болезнено преживяване, тя често пъти кара хората да разбират самите себе си за първи път, като започват да съзнават и другите свои чувства, които им разкриват истината за тяхната собствена същност.
След излизане от депресия, човек се чувства по-силен отпреди и не приема живота вече като даденост.
Съвети:
1. Когато отивате на работа, сменяйте периодично пътя, по който стигате до нея. Ако пътувате с автобус, слизайте една спирка преди вашата и ходете пеша.
2. Когато се чувствате тъжни, не слушайте тъжна музика, напротив: пуснете си нещо ритмично.
3. Обадете се на приятел/ка и си определете среща с нея. Споделете й как се чувствате. От такъв тип общуване ще усетите облекчение.
4. Отдайте се на любимото си занимание.
5. Не отказвайте покани от страна на близки и приятели.
6. Измислете си ново занимание.
7. Запишете се на курс, за който отдавна сте мечтали.
8. Избягвайте да оставате сами.
9. Спортувайте. Спортът тонизира и подобрява настроението.
10. Яжте повече банани и шоколад. Те също влияят на доброто настроение.
11. Излагайте се повече на слънчевите лъчи. Когато е слънчево, хората са много по-щастливи.
12. Ценете мига.
