Какво трябва да знаем за органичната храна?
Термините органична, екологична или биохрана означават едно и също нещо - храна, отгледана без помощта на генното инжинерство, пестициди, обогатители на почви и други синтетични вещества, които да я предпазват от насекоми или слаб добив. Тя е опакована и съхранявана по начин, които не влошава вкусовите й качества. Това е абсолютно чистата екологична храна - такава, каквато на практика е била всяка храна преди време, без наличие на хормонални добавки или намесата на генно инженерство, отбелязва BB-team.org.
Редица изследвания показват, че в органичните храни има повече минерали, витамини и биологично активни вещества спрямо продуктите, произведени с помощта на синтетични добавки. Това е важно, тъй като с храната (растителна или животинска) организмът получава голяма част от необходимите питателни вещества, а съставът й се определя от условията, в които тя е произведена. Например, ако картофите са обработвани с отрова срещу колорадски бръмбари, а пилетата са получавали хормони за по-бърз растеж, то няма как приемът на такава храна да не „внесе“ вредни за организма вещества.
Преработената органична храна обикновено съдържа само органични съставки. Ако има наличие на неорганични, то поне определен процент от общите за храната растителни и животински съставки трябва да бъдат органични. Изискванията в САЩ и Австралия са този процент да бъде по-висок от 95. В България биопродукт е всеки продукт, съдържащ в повече от 98% от тегловата си част хранителни съставки със сертифициран биопроизход.
В American Journal of Clinical Nutrition е публикувано проучване, което включва анализ на повече от 160 изследвания, направени през последните 50 години. Според него няма значителна разлика в това дали консумираме органична храна или обикновени продукти.
Направени са десетки подобни проучвания, които не доказват по-различния вкус и по-голямата безопасност за консумация на органичните продукти, но въпреки това съществуват и данни, че органичните храни имат с до 57% по-високи нива на хранителна стойност от конвенционалните продукти. Изключение прави и едно значително ново проучване, проведено в Университета на Нюкасъл, което показва, че органичните плодове и зеленчуци съдържат до 40% повече антиоксиданти в сравнение с обикновените.