Американци произвеждат електроенергия, докато свалят килограми


„Заредете с електричество тренировката си. Намалете едновременно обиколката на талията си и въглеродните емисии в атмосферата“. Това е мотото на спортен клуб в Ню Йорк, в който 20 души, яхнали велоергометри, енергично въртят педалите и произвеждат електрическа енергия, достатъчна за цял жилищен блок.
Идеята хрумнала на инженер Джей Уилан, президент на фирмата „Зелена революция“, патентовала създадения от него механизъм за производството на електричество чрез активна спортна дейност.
Механизмът е прост. Когато спортуващите в залата карат велоергометъра, те произвеждат постоянен ток от 12 волта, който се улавя от токови сензори, разположени в поставката на колелото, после се предава на генератор, който го превръща в променлив ток от 110 волта, съответстващ на стандартите в САЩ. Така сградата, в която е спортната зала, получава ток, произвеждан от спортуващите, и намалява сметката си за електричество.
„Създадох механизма през 2007 г., изпитах го през 2008 г. в малка спортна зала в Кънектикът и го пуснах в действие през лятото на 2009 г. в Лос Анджелис, а от началото на 2010 г. – и в Ню Йорк“, разказва пред АФП Джей Уилан.
20 души в спортната зала произвеждат около 3 киловата електричество на час, колкото трае една тренировка. При четири тренировки на ден спортната зала произвежда по 300 киловата ток на месец – „това е еквивалентът на необходимото електричество за осветлението на една къща в продължение на 6 месеца“, обяснява бившият консултант, превърнал се в изобретател благодарение на инженерното си образование.
С този ритъм за една година спортуващите в залата успяват да произведат ток, достатъчен за 72 къщи в продължение на един месец, допълва той. И докато залата в Челси, Западен Манхатън, е прекалено голяма, за да задоволява нуждите си от електричество от потта на спортистите, то според Уилан малки спортни клубове могат напълно сами да си произвеждат тока.
Засега механизмът е вграден само във велоергометри, но екипът на фирмата „Зелена революция“, която има вече 45 служители, обмисля да го инсталира и в съоръжения за кардиотренировки. Един токов сензор се продава за 1300 долара, допълва Джей Уелан.
Посетителите на спортната зала в Ню Йорк, в която е внедрена системата, са ентусиазирани от идеята. На велоергометрите те виждат на екран и резултата от техните усилия или колко вата ток са произвели.
„Зелена революция“ вече има около 40 клиенти в САЩ и Канада. Сред тях са училища, университети и дори център, даващ подслон на бездомници. „Зелена революция“, която произвежда уредите си в Масачузетс, вече е създала около 1000 велоергометъра, токови сензори и генератори. Фирмата е получила и искане да създаде спортни зали, произвеждащи ток, в четири затвора.

strahotna ideq ! sega prodavat li se takiva veloergymetri 4e mi trqbva