НОВИНИ

Пациенти ще останат без лекарства заради забавени плащания от НЗОК

21 април 2010 10:41 | Коментари: 0
Пациенти ще останат без лекарства заради забавени плащания от НЗОК

Спешна среща с министър-председателя поискаха фармацевтите в България, съобщиха от Българския фармацевтичен съюз. В декларация те настояват да се обсъди състоянието на фармацевтичния сектор и да се определи пакет от антикризисни мерки, за да се избегне срив в достъпа на пациентите до лекарствени продукти.

От БФС предупреждават за бъдещи сътресения в снабдяването с лекарства поради нередовните плащания и задължения от страна на държавата. Натрупаните вече задължения на аптеките към търговците на едро и към кредитни институции за доставени лекарствени продукти, заплащани от НЗОК, са в размер на над 60 милиона лева. Налице е реална опасност, ако не бъдат взети спешни мерки от страна на държавата за разплащане на натрупаните задължения, да настъпи срив, в резултат на който пациентите да бъдат лишени от достъп до животоспасяващи лекарствени продукти.

БФС ще се обърне и към компетентните органи в лицето на Комисията за защита на конкуренцията, Прокуратурата на Република България и Комисията по здравеопазване към 41-вото народно събрание за проверка относно наличие на вертикални структури от производители, вносители, търговци на едро с лекарствени продукти и аптеки, които с поведението си създават възможност за възникване и функциониране на структури с господстващо положение. Такива структури могат да диктуват цените и  да налагат употребата на точно определени лекарствени продукти в ущърб на пациентите, отбелязват от БФС.

Опции: Изпрати на приятел, Абонирай се за дума
Сподели:
Novinite.bg
Виж коментари (0)   |   » Коментирай
СВЪРЗАНИ СТАТИИ
ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ
Няма коментари
НАПИШИ КОМЕНТАР:
* ИМЕ: E-MAIL:
* КОМЕНТАР:
  * КОД ЗА СИГУРНОСТ:   Въведете кода от картинката: security code

* Полетата маркирани със звезда са задължителни. Вашият e-mail адрес няма да бъде публикуван публично.

Тъй като бихме искали форумът да е място за честни, откровени и интересни мнения, най-любезно молим да използвате учтив и неагресивен тон в постингите си.
Всяко мнение, което подтиква към расова или полова ненавист, към тероризъм, както и написаното на вулгарен език, ще бъде изтривано веднага. Откровени рекламни съобщения, особено тези с поставени хиперлинкове без никаква връзка с обсъжданите теми, ще бъдат квалифицирани като спам и няма да бъдат толерирани.
ОЩЕ ОТ НОВИНИ:

5 признака, че не приемате достатъчно протеин

10.04.2026 (Коментари: 0)

Притеснявате ли се, че не приемате достатъчно протеин? Дълги години аз не се притеснявах. » Прочети

Постни рецепти за Разпети петък

10.04.2026 (Коментари: 0)

В дните на Страстната седмица спазваме великденски пост, което означава, че се храним без месо и без млечни продукти. » Прочети

Разепи петък е, най-тъжният ден за християните. Вижте какво НЕ се прави

10.04.2026 (Коментари: 0)

Страстният петък е най-строгият ден в предвеликденската подготовка и най-тъжният ден сред християните. » Прочети

Боядисахте ли яйцата? Ето какво символизират цветовете им

На Велики четвъртък по традиция се боядисват яйцата. » Прочети

Четвъртъчната сол пази от болести и злини, ето как се приготвя

Четвъртият ден от Страстната седмица - Велики четвъртък - е не само време за пречистване, но и период, когато веднъж в годината се приготвя специална сол, която според вярващите има голяма лечебна и предпазваща сила. » Прочети

Днес е Велики четвъртък: Ето какво се прави за привличане на здраве и пари

Велики четвъртък е специален ден в християнската традиция, който символизира пречистването на тялото, дома и душата. » Прочети

Защо Вашингтон крие истината за извънземните?

Eксперти по извънземни твърдят, че мощен извънземен живот съществува във Вселената, който е извън контрола на всяко правителство, и може да заличи живота на Земята. » Прочети

Хрян, джинджифил, лимон: За пролетен детокс и отслабване

Основната съставка на тази чудна смес за отслабване и детоксикация на организма е хрян. » Прочети