Целувката намалява нивата на хормона на стреса


Причината, поради която целувката носи толкова приятно усещане, е, че тя предизвиква увеличаване на хормоните в мозъка. Това показва ново изследване, проведено от учени в „Лафайет Колидж“, Пенсилвания.
Влюбените, които ще си подарят страстни целувки, изпитват чувство на релакс и възбуда заради сложна серия от химически процеси, които протичат в тялото. Проучването показва още, че жените имат нужда от повече от една целувка, за да изпитат същия химически импулс, като мъжете, както и допълнителни елементи, като романтична атмосфера с приглушена светлина и спокойна музика.
Учените проучили нивата на хормоните користол и окситоксин при влюбените, преди и след като се държали за ръце и се целували. Те установили, че целувката намалява нивата на хормона на стреса користол при двата пола.
Нивата на окситоксин, хормона, свързан със социалните връзки, се увеличил обаче само при мъжете. Не е ясно как целувката предизвиква подобни хормонални реакции, но учените считат, че те са вследствие на обмена на феромони, химически вещества, които се отделят в слюнката, за да привлекат сексуален партньор.
