СЪВЕТ НА СПЕЦИАЛИСТА

Какво трябва да знаем при изгаряне на кожата

24 януари 2017 15:44 / Екип на Doctoronline.bg | Коментари: 0
Какво трябва да знаем при изгаряне на кожата

Изгарянията се измерват според степента на сериозност – първа, втора или трета степен. Без значение от степента на изгарянето, арника, приемана вътрешно, ще помогне за преодоляването на шока.

Лекото изгаряне, което се проявява само със зачервяване на кожата, е от първа степен. То може да се дължи на слънчево изгаряне или докосване на горещ предмет. За отнемане на топлината от кожата покрийте с обелка от картоф, кисело мляко с лешници или сода бикарбонат, разтворена в малко вода.

Изгаряне от втора степен е по-сериозно, с щети върху по-голяма област от кожата. Най-ефикасната грижа, която можете да положите в първия момент , е да обливате пострадалото място с течаща вода 10-тина минути, а след това да го покриете с натрошен лед – директно върху кожата, без да го слагате в найлонов плик. Задръжте леда, докато мястото изтръпне. Това ще стане след 20-тина минути.

Не мажете с никакви кремове. Те образуват коричка върху кожата и задържат топлината в нея, а това ще предизвика появата на мехури. Би било много по-ефикасно да покриете кожата с био кисело мляко. Оставете го, докато болката напълно отшуми. Може да се наложи да смените киселото мляко 1-2 пъти. Ако изгарянето е много сериозно, покрийте със студено тофу и бинтовайте. Сменете превръзката, щом тофуто се стопли. Ако при изгарянето е останала открита рана, намажете със студенопресован натурален мед. Намазаната с мед рана може да се покрие с лепенка за 48 часа. Избягвайте да мокрите инфектирания участък. След такова лечение обикновено не остават белези. Витамин Е на капсули може да е полезен за зарастването и разтягането на кожата. Отворете капсулата и нанесете маслото директно върху кожата.

Изгаряне от трета степен е изключително сериозно. Това означава, че изгореният участък е много голям и човекът е изпаднал в шок. Засегнатото място може да се третира с чист студенопресован течен мед. Уверете се, че пострадалата кожа не е мокра. Много важно е да потърсите медицинска помощ.

Източник: "Храненето като лечение" от Шиам Сингха

Опции: Изпрати на приятел, Абонирай се за дума
Сподели:
Novinite.bg
Виж коментари (0)   |   » Коментирай
СВЪРЗАНИ СТАТИИ
ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ
Няма коментари
НАПИШИ КОМЕНТАР:
* ИМЕ: E-MAIL:
* КОМЕНТАР:
  * КОД ЗА СИГУРНОСТ:   Въведете кода от картинката: security code

* Полетата маркирани със звезда са задължителни. Вашият e-mail адрес няма да бъде публикуван публично.

Тъй като бихме искали форумът да е място за честни, откровени и интересни мнения, най-любезно молим да използвате учтив и неагресивен тон в постингите си.
Всяко мнение, което подтиква към расова или полова ненавист, към тероризъм, както и написаното на вулгарен език, ще бъде изтривано веднага. Откровени рекламни съобщения, особено тези с поставени хиперлинкове без никаква връзка с обсъжданите теми, ще бъдат квалифицирани като спам и няма да бъдат толерирани.

Как да се предпазим от високите нива на холестерол

Холестеролът – едно от нещата, които буквално ни убиват в днешно време. » Прочети

„Сексуалното пристрастяване” – има ли такова животно?

9.03.2011 / доц. Румен Бостанджиев (Коментари: 0)

Съществуват хора, които трудно се ориентират в сложността на света и постоянно търсят етикети, с които другите вече са обозначили нещата. » Прочети

Кожни алергии – причини и начини за предпазване

25.01.2011 / д-р Развигор Дърленски (Коментари: 2)

Aлергичните кожни заболявания имат сериозно обществено и икономическо значение. » Прочети

Как се храним днес и колко време отделяме за здравето си ?

Съвременната статистика твърди, че храненето е в основата на много голяма част от заболяванията, които имаме.

» Прочети

Профилактика на заболяванията на хипофизната жлеза

23.11.2010 (Коментари: 3)

Хипофизната жлеза е малка жлеза с вътрешна секреция, която е разположена в основата на черепа. » Прочети

Как да се справим с ниското „либидо“?

15.11.2010 / доц. Румен Бостанджиев (Коментари: 0)

Терминът либидо все още широко се използва в някои медицински специалности, въпреки че неговото значение отдавна е загубило клиничен смисъл. » Прочети