Равнището на слабоумие сред възрастните американци расте
Равнището на слабоумие сред американците на възраст над 90 години е 18.2% и значително нараства с възрастта както при мъжете, така и при жените. Това показва показва обзорно проучване на Калифорнийския университет, цитирано от bgnes.
Слабоумието е прогресивно, дегенеративно разстройство, засягащо паметта, езиковите навици, вниманието, емоциите и възможностите за решаване на проблемите. Причините за появата и прогресивното му развитие са свързани с нарастващите промени в мозъка и включват болестта на Алцхаймер, инсулт и други невродегенеративни нарушения.
По данни на доклада на Световната здравна организация, през 2000 г. 6-10% от населението на Северна Америка над 65 години страда от слабоумие, в две трети от случаите това е свързано с развитието на Алцхаймер.
Учените са решили да оценят развитието на слабоумието сред 950 американски дълголетници на възраст над 90 години, започвайки проучването през 2003 г. Изследването се е повтаряло на всеки 6-12 месеца. Невролозите са установили, че показателите на слабоумие в тази възрастова категория почти се удвоява на всеки пет години и се повишава с възрастта от 12.7% сред хората на 90-94 години до 21.2%, сред тези които са на 95-99 години, и с ежегодните 40% при столетниците.
Слабоумието по-често се срещало при жените, отколкото при мъжете – съответно 45% срещу 28%. През 2007 г. в Америка е имало 2 милиона жители над 90 години с диагностицирано слабоумие. Според прогнозите, техният брой ще достигне 8,7 милиона към 2050 г. Следователно дълголетниците ще се превърнат в най-бързо растящата група с подобен проблем в САЩ, заключават лекарите.