НОВИНИ

Ново за комарите - хапят ни според гените ни

23 април 2015 15:32 | Коментари: 0
Ново за комарите - хапят ни според гените ни

Не е тайна, че комарите имат предпочитания към определени хора. Ново изследване на Лондонското училище за хигиена и тропическа медицина предполага, че това се дължи на генетични характеристики.

Учените са сравнили привлекателността на идентични и разнояйчни близнаци за комарите. Оказало се е, че

идентичните близнаци привличат насекомите

по подобен начин, за разлика от двуяйчните. Вероятно това се дължи и на определяни от гените особености - идентичните близнаци имат значително повече общи гени от разнояйчните. Тези гени са свързани с миризмата на тялото, която насочва комарите.

Мащабът на проучването обаче е ограничен - изследователите са експериментирали с едва 18 идентични и 19 двуяйчни двойки близнаци.

Учените са анализирали причините, поради които някои хора са по-атрактивни за хапещите насекоми, тъй като тези насекоми могат да разпространяват смъртоносни болести, каквито са маларията, западнонилската треска, чикунгуня и тропическата треска. Полезно е да се знае как женските комари избират жертвата си, за да се създадат
по-ефикасни репеленти.

Системата за намиране на храна на комарите е сложна

обяснява Анандасанкар Рей от Калифорнийския университет в Ривърсайд: „Навигацията на комарите включва сложна серия от маневри. Космическите апарати, които се изстрелват към Международната космическа станция (МКС) преминават през фази – изстрелване, освобождаване на ракетата, отделяне на частите й, скачване със станцията. По подобен начин комар, който лети към човек, преминава през различни фази“.

Полетът в посока напред изисква енергия, затова женският комар го извършва само, ако засече въглероден двуокис - хората издишат около два литра всяка минута и 4 процента от тях са въглероден двуокис. Това активизира комара и го прави по-чувствителен към миризмите на кожата.

Когато насекомите се намират на няколко метра от потенциалната си храна, те преминават от навигация чрез въглероден двуокис към навигация чрез миризма. Влажността и температурата на тялото също имат значение. След приземяването си, комарът опитва кожата чрез власинките на крачетата си.

Познанията за комарите водят към извода, че

предпочитанията им са свързани с количеството на въглеродния двуокис

Хора, които дишат по-интензивно или имат по-голямо тегло са „апетитни“ мишени, но с това темата не се изчерпва.

Хората, заразени с малария, са по-привлекателни за насекомите, а предишни проучвания стигат до извода,че кожна бактерия, която произвежда някои компоненти от телесната миризма, също играе роля.

Част от индивидуалната миризма се определя от гените и това е фокусът на новото изследване.

Учените са измерили колко често комарите избират участвалите в опитите доброволци. Нивата на атрактивност на идентичните близнаци са почти еднакви, което предполага, че гените, контролиращи телесната миризма, наистина имат значение.

Остава без отговор въпроса дали разликата в атрактивността се дължи на миризма, която привлича или обратно - на миризма, която отблъсква комарите.

Опции: Изпрати на приятел, Абонирай се за дума
Сподели:
Novinite.bg
Виж коментари (0)   |   » Коментирай
ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ
Няма коментари
НАПИШИ КОМЕНТАР:
* ИМЕ: E-MAIL:
* КОМЕНТАР:
  * КОД ЗА СИГУРНОСТ:   Въведете кода от картинката: security code

* Полетата маркирани със звезда са задължителни. Вашият e-mail адрес няма да бъде публикуван публично.

Тъй като бихме искали форумът да е място за честни, откровени и интересни мнения, най-любезно молим да използвате учтив и неагресивен тон в постингите си.
Всяко мнение, което подтиква към расова или полова ненавист, към тероризъм, както и написаното на вулгарен език, ще бъде изтривано веднага. Откровени рекламни съобщения, особено тези с поставени хиперлинкове без никаква връзка с обсъжданите теми, ще бъдат квалифицирани като спам и няма да бъдат толерирани.
ОЩЕ ОТ НОВИНИ:

Няколко важни супер ползи от оцета

Повечето домакини са свикнали да използват оцета за готвене, не подозирайки, че този продукт има още няколко разновидности. » Прочети

Финансов хороскоп за м. май

Финансовият хороскоп за май е позитивен и вдъхновяващ за повечето зодии. » Прочети

Разпети петък е - най-тъжният ден за християните. Вижте какво НЕ се прави

Страстният петък е най-строгият ден в предвеликденската подготовка и най-тъжният ден сред християните. » Прочети

Пухкав козунак на конци по рецептата на баба

В навечерието сме на един от най-големите и светли християнски празници - Възкресение Христово. » Прочети

Късметлийските дни през май за всяка зодия

Овен (21 март-20 април)Енергията на този месец благоприятства добрите дела, така че намерете възможност да помогнете на тези, които се нуждаят от вашата подкрепа. » Прочети

Велики четврътък - най-важният ден от Страстната седмица. Какво НЕ се прави

Велики четвъртък, най-важният ден от Страстната седмица и първият преди празника Възкресение Христово, в който според традицията се боядисват яйца. » Прочети

Защо да ядем лешници?

Навремето основателят на Османската империя препоръчвал на войниците си да консумират лешници преди битки, вярвайки, че те подпомагат силите им. » Прочети

Да тичаш назад: Полезно ли е, или е само мода?

Твърди се, че бягането назад облекчава болките при остеоартрит и подобрява координацията на тялото. » Прочети

Ретраграден Плутон от днес до 12 октомври: Какво ни носи?

Най-малката и най-влиятелна планета на Слънчевата система става ретроградна на 1 май, сигнализирайки за период на връщане към това, което е било от значение за вас през януари 2024 г. » Прочети