Пристрастяването към интернет слага край на дългогодишни бракове
Интернет зависимостта слага край на дългогодишни бракове. До този извод са стигнали група американски учени от Калифорнийския университет.
Щатските психолози дори са определили най-сигурните симптоми, които говорят за пристрастяване към интернет. Промяна в режима на съня, потайност, игнориране на задълженията, студенина в общуването с близките, безразличие към семейните дела, загуба на интерес към секса с брачния партньор и чак след всичко това - изкривяване на стойката, болки в гърба и китките, проблеми с очите.
Според Американския център за онлайн зависимости диагнозата „интернет зависимост“ се свързва с неконтролируемо увеличаване на времето, прекарано в Мрежата, и поява на абстиненция при липсата на web връзка. Периодите офлайн се изживяват тежко, с безпокойство, обсебващи мисли за това, какво се случва в Мрежата, и т.н. Понякога се появява нещо като тик - пръстите на ръцете започват да трепкат като при писане на клавиатура.
Физическата вреда от пристрастяването към интернет не е така заплашително очевидна както цирозата при алкохолизма или вероятността от сърдечен удар при използването на кокаин. Но заседяването по нощите пред компютъра, преумората и отслабването на имунната система докарват голямо разнообразие от болести.
Най-зле компютърното пристрастяване се отразява на семейните отношения и развитието на личността. 20-годишни бракове могат да завършат с развод след няколко месеца таен киберсекс, а светът на тийнейджъра - да се свие трайно до монитор и четирите стени на стая.
Това може да се случи при всеки от петте основни вида интернет зависимост - прекаляване с уебсърфинга в търсене на забавления и информация, пристрастяване към виртуалното общуване (чат, фейсбук, скайп, форуми, ICQ), силен интерес към компютърни игри, ненужни покупки в интернет магазините или редовно участие в аукциони, натрапчиво влечение към порносайтове и занимания с киберсекс.
Употребата на компютър на работното място може да отключи зависимост, но не и да я причини, твърдят психолозите. Според тях по-важен фактор е средата, в която се избягва проявата на какъвто и да е вид емоция там, където партньорите не общуват достатъчно помежду си или където любовта се е превърнала в навик за съвместно съжителство.