Мишел Обама се включи в борбата със затлъстяването на американците


Американските здравни служби се възползваха от популярността на американската първа дама Мишел Обама, за да започнат нова кампания срещу затлъстяването – предотвратимо състояние, което изсмуква милиони долари от икономиката, съобщава bgnes.
Обама, която възнамерява да се заеме с каузата за борбата със затлъстяването при децата, рекламираше проекта на главния лекар Реджина Бенджамин за това, което може да бъде направено вкъщи, в училище и на работа, за да се справим с епидемията. В първата си инициатива, откакто стана „доктор на Америка“, Бенджамин издаде доклад за последствията от затлъстяването с цел да започне национален диалог по темата.
„Броят на американците като мен, които се борят със своето тегло и здравните проблеми, свързани с теглото, остава прекалено висок“, заяви тя. Докладът й изброява препоръки за предотвратяване на затлъстяването. Те варират от просто ядене на повече плодове и зеленчуци, до започването на „висококачествено физическо възпитание“ в училищата и повече супермаркети за общностите с ниски доходи.
Секретарят по здравеопазването Катлийн Сибелиус заяви в началото на програмата, че администрацията на Обама инвестира 650 милиона долара за икономически стимули в програми за подобряване на благосъстоянието, предотвратяване на затлъстяването и спирането на пушенето. Тя описа първата дама като „любимата на всички ни зеленчукова градинарка“.
Мишел Обама обаче подчерта, че решението на проблема не може да дойде само от правителството. Всеки трябва да е готов да свърши своята част от работата, за да се прекрати кризата в общественото здравеопазване. Две трети от възрастните и близо едно от три деца в САЩ са с наднормено тегло или затлъстяване – което увеличава риска от диабет, сърдечни болести и други хронични заболявания. САЩ харчат близо 150 милиарда на година за борба със затлъстяването и свързаните с него усложнения.
