Още около 380 000 души са загубили здравноосигурителните си права
Send to Kindle
Около 380 000 души са загубили здравноосигурителните си права след промяната на законодателството и ще трябва да заплащат за получените от тях медицински услуги. Очаква се утре Националната агенция по приходите (НАП) да обясни на сайта си кой колко осигурителни вноски трябва да платеи, за да бъде възстановен здравният му статус. В понеделник ще има по-точна информация за тези, които са платили здравните си вноски от промяната на закона досега. С тези 380 000 души общият брой на здравно неосигурените хора у нас достига 1 400 000.
От тази година здравноосигурителните права на лицата, които внасят здравноосигурителни вноски за своя сметка, се прекъсват, ако не са внесли повече от три вноски за период от 36 месеца назад. Досега този период беше 12 месеца.
В тази връзка само за първите 20 дни на януари офисите на НАП са посетили около 50 000 граждани, които са направили проверка на здравноосигурителния си статус, като по-голямата част от тях са платили дължимото, за да не загубат правата си.
От 1 февруари здравноосигурителният статус на българските граждани ще може да се проверява само чрез интернет страницата на НАП. И досега съществуваше такава възможност чрез сайта на НАП, но услугата се поддържаше от Националния осигурителен институт. Проверката на здравноосигурителния статус ще става по същия начин, както и досега – чрез ЕГН и попълване на код за спам контрол. На сайта на НЗОК също ще има линк към НАП за проверка на здравния статус.









