Топ 10 на храните, които ни пазят през зимата
Разнообразното меню е задължително през зимата. Мнозина знаят, че броколите, цитросовите плодове и ябълките са много полезни. Но само с тази „света троица“ не може да се оцелее дълго време, а и с настъпването на студеното време не всички продукти, препоръчвани от лекарите, могат лесно да бъдат намерени по магазините и пазарите. Затова ние ви предлагаме още 10 продукта, които са достъпни и ще ви помогнат да обновите и разнообразите трапезата си.
Червеното цвекло е истинска витаминна бомба и се бори с почти всички заболявания. Може да се намери на пазара през цялата година, но е изключително важно да се консумира през студените месеци. В 100 грама цвекло се съдържат само 44 калории. То съдържат средно 88% вода, 1.2% белтъчини, 9.3% въглехидрати, 0.9% минерални соли (калий, калций, фосфор, желязо, сяра, йод), малки количества витамин С, каротин, витамини В1, В2 и В12. Благодарение на наличието на калиеви соли, сяра, фосфор и магнезий ускорява процесите на обмяна на веществата в организма. Заради хлорофила, който съдържа, е неотменна съставка в менюто на страдащите от анемия. Парадоксален е фактът, че въпреки наличието на захари червеното цвекло е полезно за консумация дори от диабетици. То подпомага асимилирането на хранителните вещества и ускорява изхвърлянето на токсините.
Зеленият грах е чудесен за костите. Напоследък се използва все по-често като гарнитура към пилешката пържола например. И правилно. Той съдържа много витамини С, Е и К (последният е необходим за нормалното образуване на кръвта и здравето на костите) и малко калории. Също така зеленият грах е богат на желязо, фосфор и калий, помага за изхвърлянето на излишните течности от организма, а благодарение на това, че съдържа много фибри, бързо засища.
Тиквичките „гонят“ токсините от организма. В 200 г тиквички се съдържа почти целият дневен прием на витамини С и К, много фибри и така наречените фитонутриенти - вещества, които допринасят за изхвърлянето на токсините и метаболитните продукти от организма ни. Тиквичките също така са много добро диуретично средство и влияят благоприятно на кожата. При това те са почти идеалният продукт за диети - в 100 грама тиквички се съдържат около 20 калории, така че при приготвянето им смело може да се добави растително масло, сметана и други зеленчуци.
Кестените стимулират мозъка. Те се появиха на пазара преди няколко години - обикновено могат да бъдат открити само през есента и зимата, така че човек не бива да пропуска този шанс. В кестените има много протеини и преди всичко мастни киселини, които помагат за нормалното функциониране на мозъка и сърдечносъдовата система. Нещо повече, някои проучвания показват, че повишената консумация на тези вещества подобрява мисловния процес и нормализира цялата нервна система.
Артишокът засилва имунитета. Консервираният артишок може да се намери в магазините целогодишно, а пресният - в началото на пролетта, късната есен и началото на зимата. Причудливият вид на това растение (прилича на голяма зелена шишарка) може да изплаши човек, но в действителност няма нищо страшно в него. Достатъчно е да се свари целият артишок, заедно с листата, след това се яде без добавки. Но може да се добави и към оризово-зеленчуковата яхния, печеното пилешко месо и супите. Така храната ще се обогати с витамин С и фолиева киселина, която повишава съпротивителните сили на организма.
Зелето е отлично средство срещу запек. Витамин С в него не е толкова много (в броколито е повече), но затова пък фибри има в изобилие. Благодарение на това наричат зелето „продукт с отрицателна калоричност“, т.е. тялото изразходва за преработването му повече енергия, отколкото получава при консумирането му. По отношение на кулинарната стойност на зелето - тя наистина е неописуема. Яркият вкус и сочност на зелето може да се използват за супи, салати (особено със заквасена сметана), яхнии и много други.
Ряпата е богата на витамин С, а както е известно, той е от съществено значение за поддържането на нормален имунитет. Освен това витамин С помага на кожата да се храни по-добре и да остане еластична, а това през зимата е от съществено значение. Другият плюс на ряпата се крие в цвета й. Според специалистите по хранене ярките цветове помагат на хората да се преборят с лошото настроение и депресията и по този начин да избегнат увеличаването на апетита. Що се отнася до вкусовите качества, ряпата ще добави към всяко постно ядене приятен тръпчив и леко горчив привкус. Тя е особено вкусна във вид на салата със сметанов дресинг и сол.
Райската ябълка се бори с рака. Тя съчетава в себе си полезните свойства на зеленчуците с наситената сладост на плодовете. Освен витамин С и фибри, в нея се съдържат много калий и магнезий, които са полезни за сърцето, каротин - за очите, и ликопен, който се смята за най-силния природен борец срещу рака. Може да се хапва без нищо друго, но и да се използва като подправка на салатата от маруля и като пюре към месното рагу. Най-интересни са млечните шейкове с райска ябълка – освен че са вкусни, те са и здравословни. Добре е да се знае, че само с помощта на млякото организмът ще може да усвои пълноценно съдържащите се в райската ябълка каротини.
Червената боровинка повишава нивото на добрия холестерол. Непретенциозният червен плод можете да купите във всякакъв вид - консервиран, замразен, пресен. Може да се приготвя и по най-различен начин – да се добави към салати с морско или бяло зеле, гювечи, месни ястия, сладкиши и т.н. Но най-добре е да се консумира в сурово състояние - така се запазват всички полезни вещества, които предотвратяват инфекциите, повишават нивото на т.нар. добър холестерол.
Ревенът снабдява организма с калций. Това растение отлично понася студеното време, но не попада често на трапезата ни. Вместо това ревенът се използва като фуражна култура, макар че има приятен кисел вкус и мека структура. В него има много калций - за здрави зъби, нокти и кости, както и витамин С, който е нужен през зимата. По-добре е да се консумира със захар или мед, но към него може да се добави и заквасена сметана и ядки, за да се неутрализира киселината. Въпреки това, червеникавите стъбла могат да се дъвчат и сурови.