Да се справим с хъркането
Едва ли има човек, който да не се е сблъсквал с хъркането. Дори и да не хъркате, поне веднъж ви се е случвало да делите стая с персона, чието хъркане не ви оставя да заспите цяла нощ.
Хъркането може да е симпом на сериозно медицинско състояние. Това състояние се появява при заболявания на дихателните пътища, консумация на алкохол, прием на приспивателни.
Лекото хъркане може да бъде предизвикано от алкохол и седативни медикаменти, както и при спане по гръб. При премахване на тези причинители изчезва и хъркането. Друга причина за поява на хъркане е възпаление на синусите, грип, простудни заболявания.
По-тежкото хъркане, с постоянна и хронична изява, е индикация за сериозни здравословни проблеми. При наличието на такова е добре да се потърси лекарска помощ.
Хъркането има и социален аспект – ако единият партньор хърка, другият не може да спи и работоспособността му на сутринта е намалена.
В повечето случаи хъркането се асоциира с високо кръвно налягане, диабет, заболявания на сърдечносъдовата система.
Хъркащите хора са изморени през деня, оплакват се от липса на енергия, трудно се концентрират, имунната им система е с отслабена функция.
Как се лекува хъркането:
- намаляване на телесното тегло;
- редовни спортни занимания;
- отказ от тютюнопушене;
- намаляване количеството на консумирания алкохол и приспивателни;
- избягване консумацията на млечни продукти вечер.
Много хора спират да хъркат, като сменят възглавницата си с по-ниска или не спят на възглавница.