Тампоните – какво трябва да знаем?


Ползването на тампони, превръзки, менструални чашки или комбинация от различни методи е личен избор на всяка жена. Дамските тампони са най-обсъжданият от всички варианти поради евентуалните рискове за здравето, които носят. Научете от нас най-важното, което трябва да знаете за тях, преди отново да посегнете към кутийката с тампони.
Тампоните са направени от памук, изкуствена коприна (район) или комбинация от двете. Районът е синтетичен материал, произведен от целулоза.
По света тампони се използват още от 1930 година. През 1980 година има „епидемия от Синдром на токсичния шок (СТШ)“, свързана с употребата на тампони, и оттогава започва дебатът за ползите и вредите от тях.
СТШ
Това е рядко, но много тежко усложнение, свързано с ползването на тампони. Причината за възникването му е токсин, който навлиза в кръвообращението ни. Този токсин се произвежда от стафилококи ( Staphylococcus aureus). Началните симптоми са температура, гадене, повръщане, диария, замаяност, липса на ориентация. Може още да се наблюдават понижено кръвно налягане, шок, дехидратация, мускулна болка, обрив (наподобяващ слънчево изгаряне).
Връзката между СТШ и тампоните
СТШ не се предизвиква единствено от тампони и не се случва единствено на жени в менструация. Приблизително половината случаи на СТШ са свързани с употребата на тампони, останалите се дължат на други фактори.
Учените още не са изяснили напълно защо токсичният шок се свързва с употребата на тампони. Интересен е фактът, че засегнатите са предимно млади жени, на възраст под 30 години.
Други нежелани ефекти
Освен СТШ, тампоните се свързват с повишена вагинална сухота, по-висок риск от ранички по лигавицата. Тези симптоми се наблюдават по-често, ако използвате тампони, които са прекалено абсорбиращи. Степента на абсорбция трябва да отговаря на силата на менструалното течение.
Съществува и риск от хигиенни инфекции, ако тампонът не бъде отстранен навреме. В никакъв случай не оставяйте тампона по-дълго от 8 часа, препоръчително е дори под 6.
Възможно е при поставянето на тампона да бъде „внесена“ инфекция, ако това се прави с мръсни ръце и не се спазва добра хигиена.
Намаляване на рисковете:
-
Ако сте била диагностицирана вече със СТШ, повече не използвайте тампони.
-
Използвайте най-ниската възможна степен на абсорбция, която е достатъчна за течението ви. Не се „презастраховайте“ с прекалена попиваемост.
-
Не използвайте тампони превантивно, в очакване менструалното кървене да започне.
-
Винаги измивайте ръцете си добре, стремете се добре да отмиете сапуна от тях.
-
Сменяйте тампона редовно. Не прекалено често, за да избегнете пресушаване и на не повече от 8 часа.
-
Проверявайте дали конецът на тампона е здрав и цял.
-
Ако не можете да извадите тампона си, непременно се обърнете към гинеколог.
6 симптома на нарушеното сексуално здраве при жените
Кога е нужна спешна контрацепция?

QkLhFj <a href="http://rbhacoxwshao.com/">rbhacoxwshao</a>
WGm6lt , [url=http://dafbqmqgoefk.com/]dafbqmqgoefk[/url], [link=http://lovveagbnhqt.com/]lovveagbnhqt[/link], http://rdmnbibdadod.com/
3MOH6e <a href="http://ukwwjjqziyce.com/">ukwwjjqziyce</a>
This makes everything so comleptely painless.