НОВИНИ

Епидемия от „грип” по очите. РЗИ: „Няма такова нещо”

24 август 2011 15:00 / Галин Петков | Коментари: 0
Епидемия от „грип” по очите. РЗИ: „Няма такова нещо”

Епидемия от „грип" по очите може да пламне през септември в цялата страна. Засега се наблюдава бум на заболяването само в отделни райони. Най-много са поразените в София, Перник, Пловдив, Стара Загора и Велико Търново, съобщиха от Клиниката по офталмология в Александровска болница вчера, където не минава ден, без да регистрират поне по трима-четирима с това заболяване от някой от тези райони, пише „Монитор".

От Регионалната здравна инспекция в София отрекоха информацията. Пред DoctorOnline.bg д-р Марияна Иванова от инспекцията съобщи, че няма нито един регистриран случай. „Има повишена заболеваемост на инфекциозни болести, но те са нормални за този период от годината. Категорично обаче нямаме информация за болни от кератоконюнктивитни заболявания", допълни специалистът.

Заболяването е силно заразно и се причинява от много устойчив вирус, обясни проф. Руска Христова – завеждаща Клиниката по офталмология в университетската болница „Царица Йоанна – ИСУЛ". Вирусът може да живее повече от две седмици върху мръсни повърхности на мебели, маси за хранене и столове. Най-много се въди той в банкнотите и по дръжките на вратите в хотелите и ресторантите. От него могат да бъдат засегнати цели семейства, каквито случаи вече имам в клиниката, обясни проф. Христова.

Инфекцията се предава не само с кихане, кашляне и от употребата на общи хавлиени кърпи, но и с ръкуване. Децата, освен че вдигат температура, имат и болки в гърлото. Антибиотиците не помагат.

Опции: Изпрати на приятел, Абонирай се за дума
Сподели:
Novinite.bg
Виж коментари (0)   |   » Коментирай
СВЪРЗАНИ СТАТИИ
ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ
Няма коментари
НАПИШИ КОМЕНТАР:
* ИМЕ: E-MAIL:
* КОМЕНТАР:
  * КОД ЗА СИГУРНОСТ:   Въведете кода от картинката: security code

* Полетата маркирани със звезда са задължителни. Вашият e-mail адрес няма да бъде публикуван публично.

Тъй като бихме искали форумът да е място за честни, откровени и интересни мнения, най-любезно молим да използвате учтив и неагресивен тон в постингите си.
Всяко мнение, което подтиква към расова или полова ненавист, към тероризъм, както и написаното на вулгарен език, ще бъде изтривано веднага. Откровени рекламни съобщения, особено тези с поставени хиперлинкове без никаква връзка с обсъжданите теми, ще бъдат квалифицирани като спам и няма да бъдат толерирани.
ОЩЕ ОТ НОВИНИ:

Учени от Харвард: Пълнозърнестите храни удължават живота

17.01.2026 (Коментари: 0)

Купичка овесени ядки на ден може да удължи живота на човек значително. » Прочети

Финансов хороскоп от Павел Глоба за седмицата от 19 до 25 януари

16.01.2026 (Коментари: 0)

седмица ще донесе важни финансови уроци и възможности за всеки зодиакален знак. » Прочети

Естествени бабини илачи при настинка и вируси

16.01.2026 (Коментари: 0)

Течащият нос преследва всички с появата на студа. » Прочети

Индийски хороскоп от 16 до 31 януари за всяка зодия

16.01.2026 (Коментари: 0)

Втората половина на януари е време да спрем да се вкопчваме в миналото и да бойкотираме навиците. » Прочети

Защо спазването на срока на контактните лещи е критично за здравето на очите?

15.01.2026 (Коментари: 0)

Спазването на срока на контактните лещи е пряко свързано със здравето на роговицата и стабилността на зрението. » Прочети

Азарей: Два вота и скандали с жени в политиката през 2026-а у нас

15.01.2026 (Коментари: 0)

2026 година ще бъде една добра година!Според древните астролози всяка година се управлява от определена планета и зодиакален знак. » Прочети

Учени: Периодичното гладуване далеч не води до очаквания ефект за отслабване

15.01.2026 (Коментари: 0)

Ограниченото във времето хранене, една от популярните форми на т. » Прочети

Новолуние във Водолей на 1.01: Щастие осветява пътя на тези зодии

15.01.2026 (Коментари: 0)

На 18 януари настъпва първото новолуние за годината - момент, който винаги носи силна енергия за намиране на нова посока. » Прочети

Народни вярвания и забрани на 15 януари:Не вземайте нищо от непознат!

15.01.2026 (Коментари: 0)

Народните вярвания определят 15 януари като особен ден за магьосниците и врачките. » Прочети