НОВИНИ

Линейката вече кара до най-близкото лечебно заведение

10 март 2011 15:00 / Галин Петков | Коментари: 0
Линейката вече кара до най-близкото лечебно заведение

Линейките трябва да карат пациентите до най-близкото лечебно заведение, в което може да им се окаже нужната медицинска помощ независимо на територията на коя област се намира то. Това са част от новите инструкции за организация на спешната помощ в страната, издадени от Министерството на здравеопазването. Целта е да се подобри лечението на пациентите. Досега болните се откарваха до най-близката болница на територията на съответната област. Тя обаче невинаги беше най-близкото лечебно заведение, в което могат да получат нужната помощ. С промените се прекратява и практиката да се прехвърлят пациенти от една линейка в друга, когато се превозват на далечни разстояния. Досега на редица места те се предаваха от една линейка в друга на границата на територията на два филиала. Занапред обаче Спешна помощ ще трябва да ги откара с един и същ реанимобил до нужното лечебно заведение независимо къде се намира то. Във филиалите, където има един медицински екип, веднага ще се осигурява резервен от съседните центрове. Смяна на санитарните автомобили, които превозват пациентите, ще се допуска само ако има нужда от осигуряване на линейка с по-висока степен на оборудване или медицински екип с по-висока квалификация. В тези случаи смяната ще се осъществява по възможно най-бързия начин, без да се променя избраният най-кратък маршрут за транспортиране на пациента. При пристигането на линейката лекарите ще са длъжни да искат и информираното съгласие на пациента или негов законен представител.

В случай че лечебното заведение, в което е откаран пациентът, не може да му окаже нужната помощ поради липса на квалифициран персонал или апаратура, веднага трябва да се направи първична реанимация на болния и междувременно да се осъществи връзка с националния консултант по съответната медицинска дисциплина. Ако някое лечебно заведение откаже да приеме спешен пациент, ще трябва да даде писмени обяснения за причините. По закон нито едно лечебно заведение няма право да отказва оказването на спешна помощ. Въвеждането на новите правила ще се инспектира от регионалните здравни инспекции. Ако те не се прилагат, контролните органи ще налагат и съответните санкции.

В момента МЗ подготвя концепция за цялостна промяна на Спешната помощ в страната. В нея се предвижда създаването на нова организация на транспорта и медицинските грижи при животозастрашаващи състояния за хората. Част от нея ще е изработване на нова карта за разпределение на територията, която обслужват спешните центрове.

Опции: Изпрати на приятел, Абонирай се за дума
Сподели:
Novinite.bg
Виж коментари (0)   |   » Коментирай
СВЪРЗАНИ СТАТИИ
ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ
Няма коментари
НАПИШИ КОМЕНТАР:
* ИМЕ: E-MAIL:
* КОМЕНТАР:
  * КОД ЗА СИГУРНОСТ:   Въведете кода от картинката: security code

* Полетата маркирани със звезда са задължителни. Вашият e-mail адрес няма да бъде публикуван публично.

Тъй като бихме искали форумът да е място за честни, откровени и интересни мнения, най-любезно молим да използвате учтив и неагресивен тон в постингите си.
Всяко мнение, което подтиква към расова или полова ненавист, към тероризъм, както и написаното на вулгарен език, ще бъде изтривано веднага. Откровени рекламни съобщения, особено тези с поставени хиперлинкове без никаква връзка с обсъжданите теми, ще бъдат квалифицирани като спам и няма да бъдат толерирани.
ОЩЕ ОТ НОВИНИ:

Болезнената менструация може да е признак за сериозни здравословни проблеми

13.11.2025 (Коментари: 0)

Болезнената менструация или дисменорея може да е признак за сериозни здравословни проблеми, предупреждават гинеколози и ендокринолози. » Прочети

Парични постъпчения за тези зодии до края на ноември

13.11.2025 (Коментари: 0)

Ноември месец е истински благосклонен за 3 от зодиакалните знаци. » Прочети

Светлана Василева показа синините от среднощния екшън с нвото си гадже (СНИМКИ)

12.11.2025 (Коментари: 0)

Плеймейтката Светлана Василева показа физическите следи от онзиденшната разправия с новия й приятел, който уж не бил милионерът Александър Зиковски. » Прочети

Защо скуката може да е полезна

12.11.2025 (Коментари: 0)

Склонни сме да мислим за скуката като за признак на апатия и безделие. » Прочети

Жените, родени на тези дати, са под мощната защита на Висшите сили

12.11.2025 (Коментари: 0)

Лесно е да се види как житейските пътища на определени хора са забележително гладки. » Прочети

Пет ползи за здравето от спанака

11.11.2025 (Коментари: 0)

Сред зеленолистните зеленчуци, спанакът се отличава с най-високото съдържание на хранителни вещества и антиоксиданти. » Прочети

Не една, а 4 телевизии искат Георги Тошев

11.11.2025 (Коментари: 0)

Не една, не две, не три, а цели 4 телевизии чакат Жоро Тошев, след като преди няколко седмици напусна Би Ти Ви и предаването "Преди обед", в което беше творчески директор. » Прочети