ЗДРАВОСЛОВЕН ЖИВОТ  |  ИНТЕРЕСНО

Купидон – химия на любовта

14 февруари 2011 13:00 / Мария Цветкова | Коментари: 0
Купидон – химия на любовта

От древни времена до днес човечеството се стреми да разгадае мистерията на любовта. Приготвяли са се отвари, билки, правели са се магии и какво ли не още, за да бъде привлечен обектът на нашите желания. Днес науката и технологиите също отделят внимание на любопитните въпроси, свързани с влюбването и партньорството, само че със средствата на съвременния свят. Запознайте се заедно с нас с химията на любовта.

  • Има три фази на влюбване и във всяка фаза в организма ни се активират и участват различни хормони.
  • Процесите, които протичат в мозъка ни, наподобяват според учените някои психични заболявания .
  • Когато някой ни привлича силно, вероятно подсъзнателно усещаме, че имаме подобни гени.
  • Мирисът, оказва се, е толкова важен, колкото и визуалният контакт.
  • На базата на тези фактори науката може да предвиди ще продължи ли една връзка или не.


Според химията на Купидон влюбването протича в три етапа.

Етап 1: Похот

Похотта зависи от половите хормони тестостерон и естроген. Добре е да се знае, че тестостеронът присъства и при двата пола, макар че при жените е много по-малко. Той влияе на сексуалното желание и на двата пола. Хормоналните нива определят желанието за сексуален акт. Привличането към някого е началото на всичко.

Етап 2: Обсебване

Това е вече любовта. Когато хората се влюбват, не могат да мислят за нищо друго. Сякаш в главата им има само една, доминираща мисъл и тя не оставя място за друго. Възможно е дори да изгубят апетит, нуждаят се от по-малко сън, прекарват часове в мисли и планове, обвързани с обекта на желание.

На този етап играят роля три хормона:

* Допамин – Действа ни подобно на кокаин или хероин.
* Норадреналин – Той е виновникът за изпотяването, студените мокри длани и сърцебиенето.
* Серотонин – Едно от най-важните химически вещества на любовта; това, което може действително да ни направи да изглеждаме луди.


Етап 3: Развръзката

Всичко, което следва след привличането и опиянението, е това, което задържа хората един до друг, което ни кара да изберем постоянен партньор, да имаме желание за дом и семейство. На този етап роля играят два хормона:

* Окситоцин – Това е хормон, освобождаван от хипоталамуса по време на раждане, отговорен в голяма степен и за кърменето. Той помага за изграждане на силна връзка между майката и детето. Освобождава се и от двата пола по време на оргазъм и се смята, че насърчава сексуалните контакти и обвързването. Теорията гласи, че колкото повече секс правим с някого, толкова по-дълбока става връзката.
* Вазопресин – Друг важен хормон за продължителността на връзките. Той е важен регулатор на дейността на бъбреците и неговата роля в дългосрочните отношения е била случайно открита, което изненадало и самите учени. Оказало се, че  хормонът влияе и на желанието ни да запазим връзката си.

Смята се, че тези два хормона – вазопресин и окситоцин, освободени след сексуален контакт, могат да изградят една връзка. По време на експеримент, проведен сред диви животни от двата пола, учените дали на животните специален медикамент, който потиска тези два хормона. Връзката с партньорите се влошила веднага, те загубили своята преданост и не успели да предпазят своите партньори от новите кандидати.


Опции: Изпрати на приятел, Абонирай се за дума
Сподели:
Novinite.bg
Виж коментари (0)   |   » Коментирай
СВЪРЗАНИ СТАТИИ
ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ
Няма коментари
НАПИШИ КОМЕНТАР:
* ИМЕ: E-MAIL:
* КОМЕНТАР:
  * КОД ЗА СИГУРНОСТ:   Въведете кода от картинката: security code

* Полетата маркирани със звезда са задължителни. Вашият e-mail адрес няма да бъде публикуван публично.

Тъй като бихме искали форумът да е място за честни, откровени и интересни мнения, най-любезно молим да използвате учтив и неагресивен тон в постингите си.
Всяко мнение, което подтиква към расова или полова ненавист, към тероризъм, както и написаното на вулгарен език, ще бъде изтривано веднага. Откровени рекламни съобщения, особено тези с поставени хиперлинкове без никаква връзка с обсъжданите теми, ще бъдат квалифицирани като спам и няма да бъдат толерирани.
ОЩЕ ОТ ИНТЕРЕСНО:

Романтични поверия за осми март

7.03.2017 / Екип на Doctoronline.bg (Коментари: 0)

Съществуват много поверия, свързани с най-женския празник - осми март. » Прочети

От колко сън се нуждаем в зависимост от годините ни

25.12.2016 / Екип на Doctoronline.bg (Коментари: 0)

Разбира се, кой не иска да знае?! » Прочети

Защо някои пушачи не могат да спрат цигарите?

23.11.2016 (Коментари: 7)

Широко разпространеното мнение, че прекратяването на вредния навик зависи от волята, беше развенчано с новото изследване на американски учени от Северна Каролина.

» Прочети

Ходенето е по-полезно от тичането

10.04.2013 (Коментари: 0)

Добра новина за тези, които предпочитат дългите разходки пред изморителното тичане.

» Прочети

Оплешивяването издава риск за сърцето

Мъжете с оредяваща на темето коса, изглежда, са по-застрашени от сърдечни болести в сравнение със своите връстници с младежки гъста прическа. » Прочети

Колко калории горим в чистене?

27.03.2013 (Коментари: 0)

Повечето жени не си представят, че почистването на дома може да им осигури не само чистота, но и стройна фигура.

» Прочети

Кръвното вреди на зъбите

26.03.2013 (Коментари: 2)

Екип от изследователи от Швеция откриха още една лоша последица от високото кръвно налягане и сърдечните болести – увреждането на зъбите.

» Прочети

Полезно ли е обезмасленото мляко за децата?

25.03.2013 (Коментари: 0)

Преди се смяташе, че обезмасленото мляко поддържа здравословното тегло на децата, но ново проучване разкри, че помага за напълняване.

» Прочети

Диня и домати за вечна младост

22.03.2013 (Коментари: 3)

Американски диетолози препоръчват да добавите червените хранителни продукти към ежедневното си меню, за да съхраните младостта си, предаде БГНЕС.

» Прочети

Приспивателните подобряват паметта

16.03.2013 (Коментари: 0)

Приспивателните таблетки могат да помогнат за подобряването на паметта и да открият път към намирането на лекарство срещу деменция, предаде БГНЕС.

» Прочети