Леглата за болни от грип не достигат
Два са антивирусните препарати, които Световната здравна организация препоръчва при лечението срещу свински грип – тамифлу и реленца. Те са доставени на болниците и регионалните здравни инспекции (бивши РИОКОЗ). Но личните лекари трябва да отидат да си ги вземат от тях. Медикаментите са абсолютно безплатни, напомниха от Министерството на здравеопазването.
„Вече имахме доказан вирусологично случай на дете, болно от H1N1, което лежа в инфекциозното ни отделение и го излекувахме за 7 дни“, заяви д-р Лиляна Несторова от многопрофилната болница в Благоевград. Именно там пациентите са най-много, независимо че епидемия е обявена и в Петрич, допълва в. „Труд“.
Леглата в болницата в Благоевград не достигат. Във вътрешното отделение са настанени 50 души с усложнения и пневмонии, допълнително 9 легла са разкрити в гастроентерологията, 34 деца (от бебета до 14-годишни) пък са препълнили детското отделение. На пациентите се дават антивирусни препарати, но на онези, които са развили тежки пневмонии вследствие на вируса, се вливат и глюкоза, и антибиотици.
В реанимацията в Благоевград в кома след грип лежи 43-годишна жена. Вече десети ден лекарите се борят за живота й.
„Както изисква обявената епидемия, забранили сме всички планови операции и свиждания. Правим трикратна дезинфекция на подовете и повърхностите в отделенията, всички са задължени да носят четирислойни марлени маски“, разказа Маргарита Бербатова, главна сестра на местната болница и майка на футболната ни звезда Димитър Бербатов.
Свинският грип протича и с разстройство, дори с повръщане.
„Хората веднага трябва да потърсят консултация с джипито. За съжаление обаче то невинаги ги насочва към специалисти, а лесно се стига до усложнения. H1N1 атакува белодробния паренхим и води до тежки пневмонии“, каза инфекционистката д-р Лиляна Несторова.
Тази година свинският грип преминава по-леко, защото хората са изградили имунитет към него. „Но винаги е имало смъртни случаи при епидемии от грип, защото има болни със съпътстващи заболявания, които трудно се преборват с вируса“, казаха от регионалната здравна инспекция.
В Благоевград аптеките са пълни с хора, повечето от тях признават, че не посещават специалисти, а се самолекуват. Други пък разказаха, че джипитата им ги консултирали по телефона. Има родители, които от страх са спрели децата си от ясла или градина, без да са болни. Просто за всеки случай.