Лекарите против идеята за денонощно дежурство на джипитата
Няма как личните лекари да бъдат задължени да се обединяват в групови практики и да дават нощни дежурства. Това мнение изразиха представители на Българския лекарски съюз във връзка с промените, които готви Министерството на здравеопазването по отношение на спешната помощ.
С 50% ще бъде намален бюджетът на спешните кабинети към болниците, а пациентите от следващата година ще трябва сами да определят дали са спешен или неотложен случай, съобщава Дарик.
Според д-р Димитър Игнатов, бивш председател на съсловната организация, с тези промени се нарушават препоръки на Световната медицинска асоциация.
„Тази наредба е пълна глупост. Който я е измислил, трябва моментално да си отиде от тази сцена. Какво означава това, че в градове с над 50 000 души ще създаваме спешни центрове, в които ще дежурят джипитата? И ще ги накараме еднолични търговци, свободни професии, да дежурят нощно време. Как ще стане това? С какви пари? И само парите ли са важни? Или е важно да проследиш пътя на един болен, който се нуждае от спешна помощ. Световната здравна организация и Световната медицинска организация са формулирали ясно и категорично основно правило, важащо за целия цивилизован свят - човекът сам определя своето състояние на спешност. Всеки човек, който се почувства, че не е добре, е длъжен така да бъде обхванат от системата, че да може да му се помогне. Не може по административен ред да кажеш тези ще отиват тука, тези в болниците... До момента, в който се намеси лекарят, болният има право да си търси правата на спешен болен. Дали го боли пръст или друга част на тялото – няма значение, важното е, че преценява своето състояние като спешно. Системата трябва да бъде готова да отговори на това негово желание – да бъде прегледан по всяко време на денонощието“, коментира д-р Игнатов.