45 години за мъжете и 55 за жените – най-голяма опасност от инфаркт
Критичната граница за мъжете, за които има опасност да получат миокарден инфаркт, е 45 години, а за жените – 55 години. Това съобщи националният консултант по кардиология Нина Гочева, цитирана от БТА. Повече от 1000 лекари специалисти се събраха на ХII национален конгрес по кардиология, отбелязва Dir.bg.
По думите на Гочева в определен период е имало известно понижаване на възрастовата граница на заболелите, но това не е тенденция и обществото не бива да се плаши. Тя коментира, че случаите с 18–19-годишни, получили миокарден инфаркт, са по-скоро изключение. Консултантката обясни, че през последните пет години в България намаляват инфарктите. Спадът се обяснява с повишеното използване на лекарства, които понижават нивото на холестерол в кръвта. Всяка смърт преди 65 г. от инфаркт на сърцето е преждевременна и българските кардиолози трябва да си поставят за цел да не допускат това да се случва, допълни Асен Гудев, зам.-председател на Дружеството на кардиолозите в България.
Националният консултант по кардиология Божидар Финков коментира, че има несъответствие между парите, който заделя Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), високия дял на сърдечносъдовите заболявания в патологията и броя на смъртните случаи. По думите му около 10 на сто от средствата на НЗОК отиват в болничната и извънболничната помощ за кардиология, а пациентите със сърдечносъдови заболявания получават около 25% от медикаментите. Въпреки някои регионални програми за изучаване на сърдечносъдовите заболявания в страната не е правено целенасочено епидемиологично проучване, което да очертае реалната картина и тенденциите, коментира председателят на Дружеството на кардиолозите в България Владимир Пилософ. Според него държавата трябва да предвиди пари за такова мащабно проучване.