Спасение от „шумни“ черва
Червата ми постоянно куркат. Звукът се засилва в съвсем неподходящо време. Наскоро се наложи да се откажа от делова среща заради проблеми с корема. Какво може да е това и как да се справя?“ - това е едно от честите оплаквания при лекаря.
Случва се почти на всеки, макар и не често. Издайническите звуци излизат най-неочаквано и в неподходящ момент - по време на събрание, в тихо помещение, в зала с много хора или киносалон. Червата се бунтуват твърде звучно. Куркат, бълбукат, къркорят - издават странни, но силни звуци независимо дали човек е сит, или е гладен. Обикновено храната, която сме хапнали, няма отношение към „серенадата“.
„Стомашно-чревният тракт е чувствителен. Той реагира и на емоции. Те могат да причинят и неприятните звуци, и така наречените моторни диарии. Те най-често ни връхлитат от притеснения преди изпит“, обяснява д-р Атанас Михайлов пред в. „Монитор“.
Различен е механизмът на друго често страдание. При смяна на дневната програма, например при пътуване в командировка или на почивка, се получава запек. Той може да се дължи на напрежението преди път, на ранното ставане, при което не можем спокойно да отидем до тоалетната, на обезводняването по време на пътуване или просто на това, че целият ни обичаен график се нарушава.
Летните жеги „събуждат“ и изострят чувствителността на дебелото черво и нерядко се стига до диарии. „Много често проблемът е „подквасен“ от предшестващи лечения, например продължително вземане на антибиотици, които причиняват дисбактериоза. Има и някои болкоуспокояващи медикаменти, които успокояват болката, но може да доведат до други стомашно-чревни проблеми“, казва д-р Михайлов.