Какво е депресията?


Публикували сме многобройни статии как да се справим с депресията. Но какво всъщност я предизвиква и как да се предпазим от нея?
Депресията се проявява с ред симптоми като: загуба на енергия, загуба на интерес към обичайните дейности в живота, тъга, загуба на апетит и тегло, затруднена концентрация, себекритичност, чувство за безнадеждност, физически оплаквания, отдръпване от другите хора, раздразнителност, трудно вземане на решения и мисли за край на живота. Много депресивни хора се чувстват освен това и тревожни. Те често изпитват безпокойство, не могат да се задържат на едно място или са замаяни, могат да имат също топли или студени вълни, замъглено виждане, сърцебиене и потене.
Клиничната депресия може да варира от лека до тежка и според това хората, които страдат, имат или малко на брой симптоми през малка част от времето, или чести, продължителни и понякога доста притеснителни симптоми.
Клиничната депресия се различава от реакцията на силна скръб, когато човек загуби някой близък, когото много е обичал, поради смърт, раздяла или развод. Усещанията за тъга, празнота, липса на енергия и липса на интереси са нормални по време на процеса на скърбене, както и появата на гняв и тревожност могат да бъдат част от този процес. Клиничната депресия се различава от нормалната психологичната скръб по това, че клиничната депресия може да е налице и без да има значима загуба. Освен това депресията продължава по-дълго от реакцията на скръб и включва чувства на себекритичност, безнадеждност и отчаяние.
Необичайно е някой да твърди, че никога не се е чувствал „депресиран“. Колебанията в настроението са обичайни неща и ни помагат да имаме информацията, че нещо ни липсва в живота и трябва да помислим какво може да се промени. Клиничната депресия обаче е нещо далеч по-сериозно от нормалните колебания в настроението. Тъй като има различни степени на депресивност, хората с тежка депресия би трябвало да получават комбинация от няколко вида лечение.
