Болното гърло и сърцето
Отдавна е известно, че заболяванията на гърлото, и по-точно на сливиците, имат отношение към нормалното функциониране на сърдечната дейност. Затова има и един израз: „Лиже сливиците, а хапе сърцето“. Т. е. когато човек получи възпаление на сливиците и не се лекува своевременно, може да се стигне до два вида усложнения. Едните са локални - т.нар. абсцеси около сливиците. А вторите - намиращи се далеч от тях и настъпващи 2-3 седмици след заболяването на сливиците. Става дума за болести на ставите (ревматизъм), на бъбреците (остър нефрит) и на сърцето (ендордити и миокартиди).
Връзката е очевидна и затова са толкова важни бързата диагноза и ефективното лечение. Естествените заболяванията на гърлото и сливиците са по-чести през зимата, но отключващите ги елементи не са рядкост и през лятото. Вируси (най-често от рода на грипните) и бактерии (най-опасен е бета-хемолитичен стрептокок от серологична група А) стават причина за острото възпаление на гърлото и на сливиците. Които пък могат да доведат до изброените болести.
През лятото най-често простудният фактор отключва проблемите. В гърлото има т.нар. условно патогенна флора - т.е. има бактерии, които при определени условия могат да предизвикат възпаления на гърлото и на сливиците. Иначе съществуват нормално. Много често рязката промяна на температурата - ако от жегата влизаме на климатик или от колата излизаме навън в горещината, с разлика от над 5-7 градуса, отключва появата на простудния фактор. Той намалява локалния имунитет на лигавицата, а това пък води до превръщането на условно патогенните (болестотворни) организми в болестотворни.
До същия ефект може да доведе пиенето на студени газирани напитки, както и на горещи (те също понижават локалния имунитет) и се приближаваме към възпалението. Провокиращ фактор през горещите месеци е и „торнадото“ от летни вируси, което непрекъснато циркулира. За щастие те по-рядко водят до последващи проблеми и със сърцето.
При болно гърло усещаме силна болка, а ако са засегнати и сливиците, вече се появява висока температура. Има втрисания, отпадналост. При нужда се изписват широкоспектърни антибиотици. А при по-лекото възпаление на гърлото обикновено не се препоръчват антибиотици, а локално лечение с различни таблетки за смучене, спрейове, както и отвари от лайка (под формата на инхалации с 15-20 капки йод и една супена лъжица мед), гаргари и др. И не на последно място: спазване на режим с покой и почивка.