Архангеловден е: Ето какво НЕ се прави
Празникът, посветен на Архангел Михаил, се нарича по-често Архангеловден. Православната църква го чества на 8 ноември. На тази дата е обичайно да се ходи на църква за празнична молитва. Тези, които нямат такава възможност, могат да се помолят на св. Михаил у дома.
Вярващите молят светеца за помощ за изцеление от болести, защита от неправда, зли и недостойни хора и укрепване на духовната сила. Той също така се смята за покровител на корабите и полковете, така че те се молят на Архангел за защита по време на дълъг път.
Добре е в този ден да се помирите с тези, с които имате отдавнашна неприязън, да дадете милостиня. Също така на Архангеловден има обичай да се пекат баници и да се сяда на трапезата с близки и съседи.
Но на празника има и забрани, нарушаването на които може да донесе беди и нещастия.
Забрани на Архангеловден
На този ден не може:
да работите;
да режете, да кълцате с нож или остри предмети;
да псувате, да мамите, да ругаете, да обиждате някого;
да пиете алкохол.
Забранено е да се изхвърля храна след празника - трябва да се даде на бедните, в противен случай можете да си докарате бедност.
Също така, според едно от народните суеверия, не трябва да се мие косата на празника - така можете да "отмиете" ума си.
В деня на празника вярващите се страхуват да не съгрешат, за да не разгневят светеца - в противен случай, както казват хората, " Архангел Михаил ще започне да наказва".
История на празника
Появата на празника е повлияна от чудо. Свързва се с храм, който е построен през четвърти век на името на Архангел Михаил близо до град Хиераполис. Той е бил построен е в знак на благодарност за изцелението на нямо момиче. Близо до църквата има лековито изворче. Архангел Михаил се явил в съня на бащата на детето и казал, че ако пие вода от извора, ще придобие дар слово. Така и станала. Признателният баща на семейството и близките му веднага се покръстили и издигнали храм в памет на чудото, дадено от архангела.
Езичниците искали да унищожат храма и служилия там проповедник Арихип. Според легендата невярващите свързали две планински реки в едно русло и насочили течението към църквата. Архип се помолил на архангел Михаил да избегне бедствието.
Архангел Михаил се издигна в Хиерапол и използва жезъла си, за да отвори широка пропаст в планината. Той заповяда на водите на кипящия поток да се втурнат натам. И така, храмът останал непокътнат, но езичниците избягали в ужас. Свети Архип и други християни благодариха на Господ и Архангел Михаил за чудото.
Традиции и обичаиВ много райони на страната на този ден се коли курбан за светеца и се месят обредни хлябове, чиято пластика напомня тази на хлябовете, приготвяни за погребение или помен. Най-възрастният в дома чупи обредния хляб, полива го с вино и благославя: "Свети Архангеле, Свети Никола и вси светци, помагайте ни, почитаме ви и сечем колач, да се роди ръж до тавана!".
Кой празнува имен денНа този ден празнуват всички, носещи имената Ангел, Ангела, Алина, Ангелина, Ангелинка, Анжело, Анжела, Архангел, Гавраил, Гаврил, Габриел, Мила, Милко, Милка, Милан, Милен, Милена, Миленка, Михаил, Михаел, Михаела, Михаила, Огнян, Огняна, Пламен, Пламена, Рада, Ради, Радивой, Радка, Радко, Радмила, Радослав, Радослава, Радостин, Радостина, Райко, Райна, Райчо, Рангел, Рая, Руси, Серафим и производните им.
Източник: fitwell.bg