Поверия за Петковден и народна метеорология
Петковден (14 октомври) е традиционен български празник, свързан с почитането на Света Петка. Той бележи началото на зимните празници и е наситен с много поверия и обичаи. Ето няколко поверия, свързани с Петковден:
Краят на земеделската година – Петковден се смята за последния ден от земеделския цикъл, когато селскостопанската работа трябва да е приключила.
Закриване на сватбения сезон – Петковден се свързва със закриването на сватбите. След този ден не е удачно да се правят сватби до Димитровден (26 октомври).
Задължителна жертва – На този ден е прието да се коли курбан – най-често овца или агне, за здраве и благополучие на семейството.
Защита от магии – Вярва се, че Света Петка пази хората от зли сили и магии. На този ден се палят свещи и се молят за защита.
Почистване на дома – Традиционно, на Петковден къщите се почистват и украсяват, за да се прогонят злите сили.
Начало на постите – След Петковден някои хора започват подготовка за зимните пости, като се изключват месо и млечни продукти от менюто.
Къщен празник за младите майки – Петковден е смятан за празник на жените и най-вече на младите майки, които се молят за здравето на децата си.
Предсказания за зимата – В някои райони се вярва, че времето на Петковден предсказва каква ще бъде зимата:
Каквото е времето на Петковден, такова ще е и на Димитровден, и на Архангеловден.
Ако денят е студен и ветровит, зимата ще бъде тежка
Ако на Петковден грее слънце – зимата ще е лоша, а ако вали – добра.
Ако около Петковден вали сняг, зимата няма да е люта и зла.
Ако на Петковден има буря, на Свети четеридесет мъченици (9 март) времето ще е лошо.
Ако на сутринта на Петковден има мъгла, се смята, че зимата ще бъде влажна, но мека, без тежки студове.
Ако листата на дърветата не окапят до Петковден, зимата ще е лоша.
Ако в дните около Петковден овцете лежат разпръснати в кошарата – зимата ще е мека, с малко сняг, ако се скупчват на едно място – зимата ще е тежка и снежна.
Какво НЕ се прави на Петковден?
Домакинска работа: Смята се за лоша поличба да се върши каквато и да е домакинска работа на този ден. Това включва пране, чистене и шиене.
Пост: Въпреки че не е строго правило, много хора избират да не постят на Петковден, тъй като това е специален ден за почитане на Свети Петка.
Пътуване: Някои хора избягват да пътуват на дълги разстояния на този ден поради страх от злополуки.
Финансови транзакции: Някои смятат, че не е добре да сключвате сделки или да извършвате финансови транзакции на Петковден.
Спорове: Опитайте се да избегнете всякакви спорове или конфликти на този ден, тъй като се смята, че те могат да донесат лош късмет.
Неблагодарност: В някои региони се смята за лош късмет да показвате неблагодарност или лошо поведение на Петковден.
Източник: fitwell.bg