НОВИНИ

Откриха нова кръвна група след половин век изследвания

1 октомври 2024 10:00 | Коментари: 0
Откриха нова кръвна група след половин век изследвания

Изследователите най-накрая разгадаха половинвековна загадка в света на науката за кръвта. Екип от учени от NHS Blood and Transplant и Бристолския университет откри нова кръвна група, наречена MAL, хвърляйки светлина върху загадъчен антиген, който озадачава експертите от 70-те години на миналия век, съобщи Studyfinds.

Това откритие не е само академично - то има реални последици за пациентите с редки кръвни групи и би могло да промени начина, по който подхождаме към преливането на кръв за някои от най-уязвимите ни пациенти.

Неуловимият антиген AnWj

В основата на тази научна детективска история е антигенът AnWj - малък маркер на повърхността на червените кръвни клетки. Идентифициран за пръв път през 1972 г., AnWj е постоянна загадка за изследователската общност в областта на кръвта. Въпреки че повечето хора имат този антиген, малцина избрани нямат - и точно тук нещата стават интересни.

"Генетичният произход на AnWj е загадка от повече от 50 години. Огромно постижение и кулминация на дългогодишни екипни усилия е най-накрая да се установи тази нова система от кръвни групи и да може да се предложи най-добрата грижа за редките, но важни пациенти", обяснява Луиз Тили, старши научен сътрудник в NHS Blood and Transplant. "

Игла в купа сено

Намирането на хора без антиген AnWj е като търсене на игла в купа сено - те са изключително редки. Всъщност повече от 99,9% от хората са положителни за AnWj. Изследователският екип идентифицира само 5 генетично AnWj-отрицателни лица в своето проучване, включително семейство от арабски израелци.

Една от изследваните проби е от жена, която е дала кръв през 2015 г. - същото лице, което е било първият AnWj-отрицателен индивид, открит през 70-те години на миналия век.

Търсене на отговори

Екипът успява да разгадае мистерията по необичаен метод. Те са използвали техника, наречена секвениране на целия екзом - дълбоко проникване в частите на нашата ДНК, които кодират протеини. Този високотехнологичен подход им позволи да идентифицират специфични заличавания в ген, наречен MAL, който е отговорен за производството на протеина Mal.

За да докажат теорията си, изследователите провеждат хитър експеримент. Те въведоха нормалния ген MAL в клетките и наблюдаваха, че той произвежда антигена AnWj. Когато опитали да направят същото с мутиралата версия на гена, не се появил антиген AnWj. Това е било нещото, от което са се нуждаели, за да потвърдят откритието си.

Защо това е важно

Отговорът се крие в критичния характер на кръвопреливането. Когато пациентите получат кръв, която не съответства на тяхната, това може да доведе до сериозни, дори животозастрашаващи реакции.

"Сега тестовете за генотипиране могат да бъдат разработени така, че да идентифицират генетично отрицателните пациенти и донори на AnWj. Такива тестове могат да бъдат добавени към съществуващите платформи за генотипизиране", казва д-р Никол Торнтън, ръководител на референтния отдел за червени кръвни клетки в NHS Blood and Transplant.

Тоест това откритие позволява на лекарите по-точно да подбират кръвта за преливане, като по този начин потенциално спасяват човешки животи.

По-голямата картина

Въпреки че ABO и Rh факторите са най-познатите ни кръвни групи, кръвта ни е много по-сложна. Системата MAL е 47-мата открита система на кръвни групи, което показва колко сложна е нашата биология.

"Наистина е вълнуващо, че успяхме да използваме способността си да манипулираме генната експресия в развиващите се кръвни клетки, за да помогнем да се потвърди идентичността на кръвната група AnWj, която е изключителна загадка от половин век. Тази разработка ще помогне за идентифицирането на тези редки донори и ще помогне на пациентите в бъдеще", отбелязва професор Аш Той от Бристолския университет.

В перспектива

Както при много други научни пробиви, това откритие намира нови пътища за изследвания и медицински приложения. Откритията на екипа, публикувани в престижното списание Blood, проправят пътя към разработването на нови тестове за идентифициране на редки кръвни групи и намаляване на риска от усложнения при кръвопреливане.

*Източник: БГНЕС

Източник: fitwell.bg

Опции: Изпрати на приятел, Абонирай се за дума
Сподели:
Novinite.bg
Виж коментари (0)   |   » Коментирай
ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ
Няма коментари
НАПИШИ КОМЕНТАР:
* ИМЕ: E-MAIL:
* КОМЕНТАР:
  * КОД ЗА СИГУРНОСТ:   Въведете кода от картинката: security code

* Полетата маркирани със звезда са задължителни. Вашият e-mail адрес няма да бъде публикуван публично.

Тъй като бихме искали форумът да е място за честни, откровени и интересни мнения, най-любезно молим да използвате учтив и неагресивен тон в постингите си.
Всяко мнение, което подтиква към расова или полова ненавист, към тероризъм, както и написаното на вулгарен език, ще бъде изтривано веднага. Откровени рекламни съобщения, особено тези с поставени хиперлинкове без никаква връзка с обсъжданите теми, ще бъдат квалифицирани като спам и няма да бъдат толерирани.
ОЩЕ ОТ НОВИНИ:

Седмичен хороскоп от 22 до 28 юли

21.06.2025 (Коментари: 0)

През тази седмица три от зодиите ще имат големи възможности за развитие. » Прочети

Как да съхраняваме малините, за да останат свежи по-дълго време

21.06.2025 (Коментари: 0)

Лято е и няма как да не сме изкушени от сезонни плодове като малини, ягоди, боровинки. » Прочети

Официално: Лятото е тук

21.06.2025 (Коментари: 0)

В 5:42 часа у нас започна астрономическото лято, когато е и лятното слънцестоене, съобщиха от Националния институт по метеоролигия и хидрология. » Прочети

Какви са различните видове рулетка?

19.06.2025 (Коментари: 0)

Рулетката е една от най-популярните и широко разпространени казино игри в света. » Прочети

Методи за подобряване на съня и психическото благополучие

17.06.2025 (Коментари: 0)

В свят, в който умората се е превърнала в ежедневие, а стресът — в нормално състояние, необходимостта от пълноценен сън и емоционално равновесие никога не е била по-голяма. » Прочети

Изпрати Натали Трифонова предсрочно в майчинство

15.06.2025 (Коментари: 0)

Би Ти Ви изпрати в майчинство Натали Трифонова с цял месец по-рано, отколкото й се полага според трудовото законодателство в страната ни, забеляза "Уикенд". » Прочети

Учени заснеха как изгасва светлината на живота след смъртта

15.06.2025 (Коментари: 0)

Всички живи същества, включително хората, излъчват видима светлина, която изчезва след смъртта. » Прочети

Новият КОВИД- 19 "Нимбус" превзема света: Усещането е като от "бръснач"

15.06.2025 (Коментари: 0)

Нов вариант на вируса, причиняващ COVID-19, води до рязък ръст на случаите в Азия. » Прочети

Видовден е! Ето какви са поверията

15.06.2025 (Коментари: 0)

На 15 юни отбелязваме Видовден - всяка година празникът се пада на тази дата, а по стар стил е на 28 юни. » Прочети