Извор с жива вода в Странджа сбъдва желания
В сърцето на магичната Странджа се намира едно от най-тайнствените и мистични места – Индипасха, изворът, който сбъдва желания за здраве и лекува и силите му са най-силни през пролетта. Предполага се, че името идва от "седмица след Великден", когато се смята, че живата вода е най-силна. Вярва се, че водата от извора изправя болни на крака, сакати прохождат, а слепци проглеждат.
Скрито сред гъсти гори, древното тракийско оброчище е съществувало от векове и само посветените знаели как да го открият. За да достигнете до него, трябва да се спуснете по стръмна горска пътека, но усилията си струват. Мястото е мистично и уникално, а от гледката секва дъхът. И през най-слънчевите дни тук цари полумрак, а тишината е неестествено плашеща. Усещането е неописуемо с думи и шокиращо.
На това място се сблъскват езическото и християнското. Пред смаяните погледи се разкрива коритото на почти изчезнала рекичка, а над нея са надвиснали две огромни скали, под които се е образувала малка ниша. От нея извира бистра, студена вода. Народът направо я нарича жива вода, защото се смята, че тя е лековита, а хората вярват, че ще им донесе здраве или ще сбъдне съкровените им желания. Смята се, че за да може живата вода да лекува болести, преди това трябва да се закачи парче от дреха, носена върху болното място. Дрехата трябва да виси във въздуха, да е нито на земята, нито във водата, за да може болестта да остане в ничието пространство и да остави човека. Тракийските жреци си проправяли път сред непроходимата гора, за да извършват жертвоприношения и да гадаят бъдещето. Слизайки до свещения извор, те славели боговете на слънцето и Земята майка. Минали векове и пътят до оброчището бил забравен. Гъстите странджански гори скрили светилището от хората и никой не знаел къде се е намирало. То било открито отново от един сляп бивол. С времето там започнали да ходят много хора. Иначе географски Индипасха се намира в дълбоко врязания каньон на Аязмовската река. Мястото е известно като Аязмен дол. Мястото днес е и християнско светилище, направено от народа. Там се издига малък параклис с икони. Учените казват, че Индипасха е толкова старо място, че не се свързва дори с конкретен християнски светец, пише "Ретро.
Източник: fitwell.bg