Средната възраст на медицинските сестри у нас е 47 години
Средната възраст на медицинските сестри у нас е 47 години, като 11% от тях са работещи пенсионерки, сигнализират от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) в отворено писмо до Бойко Борисов.
От влизането на Република България в ЕС средно годишно 1800 медсестри напускат страната и този процес е повече от притеснителен. Дори нищожния брой обучаващи се го правят с идеята, че след като се дипломират ще работят в чужбина, отбелязват още от БАПЗГ.
В ЕС, където също има недостиг на медицински сестри - на 100 000 население има 745 мед. сестри, а у нас са само 421. На нас са ни необходими още 35 000 медицински сестри, за да бъдем на минимума на стандарта. Затова у нас бе премахнат задължителният критерий за минимален брой сестри в една болница.
В Наредбата за акредитацията им и сега високоспециализирани национални болници работят с по 1/3 от необходимия брой сестри. НЗОК пък не се интересува от тях при сключване на договори с болниците. Какво ще стане, когато към тях се насочат двойно по-голям поток от пациенти, питат от съсловната организация. От там отбелязват, че в здравното министерство политиката за сестринството се провежда само от един човек, който е лекар. Няма структура за най-многобройното съсловие в здравната система, състоящо се от 48 000 души. Само в Република България няма национална главна сестра в МЗ. Само България няма никаква структура за грижи по домовете от сестри, акушерки, рехабилитатори и др.
От Асоциацията на професионалистите по здравни грижи се надяват премиерът Бойко Борисов да инициира среща, на която да се регламентират конкретни стъпки за решаване на проблема.
Разбихте ми сексуалните фантазии бе хора....